Історична нація
Багато десятиліть ламають списи науковці над проблемою так званих «неісторичних народів». Ніби вже домовилися про те, що у кожної з націй свої особливі шляхи формування, а отже й своя «історичність».
Вчора частково переглянув пряму трансляцію засідання Львівської обласної ради. Враження гнітюче, ніби заглянув до консервної банки, а депутати існують поза реальністю і часом. Без перебільшення, 95% дообіднього часу було витрачено на дискутування навколо «історичних» питань. Воно б нічого, якби це був якийсь аматорський клуб прихильників Кліо, а це все-таки - законодавчий орган Львівської області.
У своєму «історичному» пориві майже всі депутати єдині. Голова обласної ради М.Сеник розпочав засідання із нагородження відзнаками родичів померлих колишніх студентських «братчиків». Як початок могло б і бути, але при умові, що після цього коротенького інтермецо, всі приступили б до розгляду найбільш нагальних соціальних, економічних та фінансових проблем. Але ні! Депутати вирішили навести лад в історії. Вони висококультурні та надзвичайно інтелектуальні, вони над буденністю... Не для того їх обирали, щоб вони порпалися в утилітарних проблемах. Шкода, що в українців нема свого Беккета, бо це був би для нього прямий шлях до премії Нобеля. Нічого не треба видумувати, просто описати в стенографічному порядку засідання сесії Львівської обласної ради.
О.Козака (БЮТ) неймовірно «печуть» клейноди, відкриті на фронтоні колишньої польської гімназії, особливо червоний колір. Це ж ганьба - на школі у Львові символи неіснуючої держави! Депутат, правда, не підозрює, як давно неіснуючої держави. Депутати «свободівці» все ніяк не забудуть репресії 1930-40-х років. Бо якщо не розповісти землякам про злочини поляків ще в 30-х роках, то з-під Польського генконсульства не зникнуть тлуми бажаючих виїхати на заробітки до «гнобителів». Також не запрацюють підприємства Львівщини, якщо голова Верховної Ради В.Литвин не відмінить свого рішення про можливість використання символів старої епохи при святкуванні чергового ювілею «великої вітчизняної війни». Пані Е.Подляшецька («Наша Україна») вже встигла провести розслідування і винести вирок - В.Івасюка вбив «конаючий радянський режим». Це відкриття треба було обов'язково зробити в стінах Львівської обласної ради, бо інакше ніхто не повірить... Не з'являться гроші у банків для повернення депозитів, якщо депутати облради не розкажуть один одному в прямому ефірі про 600-літнє уярмлення українців... Голосами волаючого в пустелі були короткі заяви депутатів Д.Малярчука (ПОРА) та В.Калинюка. Перший, від імені своєї партії заявив, що виборів за старим виборчим законом просто не можна допустити, що із політичного колапсу державу можуть вивести лише вибори за «відкритими списками», а пан Калинюк намагався привернути увагу депутатів до фінансової і банківської кризи. Марно.
Важливішим для обласних райців виявилося «взаємонагородження» відзнаками до «90-річчя ЗУНР». Аж до обідньої перерви депутати сварилися за прізвища нагороджуваних. Байдуже, що профільна комісія запропонувала встановити віковий ценз - народжені до 1940 р. Всі хотіли медальок: і десятикласники, і грошовиті діти енкаведистів, і націоналісти від народження, і «середовище» одного дуже незалежного часопису... Я тішуся, що побачив у цьому списку дуже багато своїх знайомих та приятелів, з чим їх сердечно вітаю! Напевно вони вже все зробили для «розбудови української державності». Якщо це все, на що ви були здатні, то вже ступіться, може хтось прагматичний і тверезий прийде і наведе лад.
P.S. Практика показує, що голова у львівських депутатів та політиків розвернута назад, в минуле. Чи можна в такій позиції рухатися вперед? Результат відомий. Але хто посміє тепер назвати нас «неісторичною» нацією? Ми якнайісторичніша нація, правда, з туманним майбутнім.