«Історії істориків» Андрія Портнова на Львівському форумі видавців
Нова книжка історика, постійного автора ZAXID.NET Андрія Портнова – це збірка історіографічних портретів українських гуманітаріїв ХХ століття, виконаних у жанрі, що його можна було б назвати «історіографічним детективом».
Автор не просто відтворює біографії своїх героїв, але показує перипетії їхніх життєвих і творчих стратегій, усю суперечливість взаємин із академічною та політичною владою, розмірковує над проблемами конформізму, опору та вибору. Розділ про еміграційного історика церкви В’ячеслава Заїкина занурює читача у науковий світ міжвоєнних Львова та Варшави. Розділ «Віктор Петров та його критики» пропонує захопливу галерею образів історика, письменника і розвідника. Розділ «Ярослав Дашкевич і Ярослав Ісаєвич: два обличчя величі історика» є першою спробою порівняння цих двох видатних львівських учених без уникання дражливих сюжетів та ювілейної позолоти.
У передмові до книжки Андрій Портнов пише: «В описаних тут історіях українських істориків XX століття та їхньої спадщини йдеться про те, як за уламки свободи наукової творчости доводилося платити відсутністю кар’єри, учнів, школи, однодумців; як інтелектуали шукали способи співжиття з системою та з надто однозначним «академічним середовищем»; як виборювали право на індивідуальність, граючи з вогнем, і як цієї гри майже ніхто не помічав; як культивували складність у спрощеному, ідеологічно поділеному та насиченому особистою ворожнечею просторі. Міркуючи про долі героїв цієї книжки, я прагнув розповісти про ціну компромісів, на які історикам доводилося йти заради можливости робити улюблену справу чи заради фізичного виживання; про вибір у ситуаціях, коли здається, що вибору немає; і про постійну присутність політики (також у текстах і життєписах тих, хто прагнув чимдалі від неї дистанціюватися)».
«Історії істориків» поєднують легкість стилю із унікальними архівними знахідками, увагу до контексту описуваних подій із несподіваними психологічними спостереженнями. У різних розділах книжки, нерідко у несподіваних контекстах, з’являються Дмитро Чижевський і Степан Бандера, Микола Зеров і Іван Драч, Іван Крип’якевич і Соломія Павличко, Дмитро Дорошенко і Юрій Шевельов.
Книжку видало київське видавництво «Критика». В її оформленні використано мистецькі інсталяції Ґжеґожа Ковальського.
Презентація книжки Андрія Портнова відбудеться 16 вересня о 15 годині в Студентському клубі ЛНУ (спільно з презентацією українського перекладу монографії Сергія Плохія про Михайла Грушевського). До участі в дискусії запрошені Андрій Портнов, Сергій Плохій, Леонід Зашкільняк, Остап Середа, Володимир Маслійчук та інші.