Із адмінресурсом найефективніше можуть боротись журналісти
Робота журналістів у висвітленні використання передвиборчого адмінресурсу є найефективнішою боротьбою з цим явищем в українському суспільстві. Механізмів, які б передбачали притягнення до відповідальності кандидатів, які використовують своє службове становище у процесі ведення своїх передвиборчих кампаній у законодавстві практично немає.
Про це під час круглого столу «Вплив адміністративного ресурсу в Дніпропетровській і Львівській областях на виборчу кампанію до Верховної Ради» 26 вересня заявила координатор спостереження за виборами у Львівській області громадської мережі «ОПОРА» Наталія Радиш.
«На жаль, ми не маємо сьогодні ефективних законодавчих норм, які би могли впливати на кандидатів щодо використання ними адміністративного ресурсу, практично нереально притягнути їх за це до відповідальності, а щоб зняти з парламентських перегонів когось із них за порушення виборчого законодавства на практиці навіть не йдеться», – пояснила Радиш.
Вона зазначила, що тільки висвітлення цієї проблеми у ЗМІ із зазначенням прізвищ кандидатів, які використовують адмінресурс може вплинути як на самих претендентів на депутатські крісла у ВР, так і на те, що, в кінцевому підсумку виборець не віддасть свій голос за людину, яка чинить на неї тиск.
«Якщо прізвище того чи іншого кандидата, який був помічений у використанні адмінресурсу, кілька разів з’явиться у різних ЗМІ, люди самі зроблять висновок, і,можливо, навіть не віддадуть за нього свій голос», – каже Наталія Радиш.
Також активістка «ОПОРИ» зауважила, що самі ж виборці мають активніше повідомляти про адміністративний тиск з боку кандидатів, бо, зазвичай, саме вони і можуть зафіксувати такі випадки.
«Проблема в тому, що люди досі бояться відкрито заявляти, що на них тиснуть, бо справедливо остерігаються, що можуть бути звільненими з тої чи іншої роботи, однак саме вони можуть відслідковувати ці випадки і про них повідомляти чи то громадських активістів, чи журналістів, чи членів ТВК», – заявила Наталія Радиш.
Вона також розповіла, що від початку парламентських перегонів 2014 року активісти «ОПОРИ» на Львівщині не зафіксували активного використання кандидатами адмінресурсу.
«Був тільки один випадок у Львівській області, коли кандидат приходила до школи і намагалась говорити з вчителями на перервах між уроками, однак в порівнянні з виборами до ВР у 2012 році, це практично дорівнює нулю, але ми свідомі того, що все ще може змінитись», – заявила Наталія Радиш.