Казначейство дає кошти лояльним до влади регіонам, – експерт
Зараз багато регіонів не отримують через органи казначейства передбачені бюджетом кошти, і «тут є певна залежність керівників районів, мерів міст від того, чи вони лояльні до влади, як вони забезпечували політичний результат на різних виборах, які результати можна чекати на майбутніх виборах». Таку думку висловив голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Він пояснив: «На який регіон робить ставку влада – туди і спрямовують кошти. Загалом, місцеві органи влади в Україні зараз в умовах безгрошів’я, оскільки не виконуються розписи державного бюджету на 2013 рік».
«Це – прямий наслідок того, що всі роки незалежності в бюджетній системі відбувалась централізація. 80% доходів бюджетної системи спрямовуються в центральний бюджет і лише 20% залишаються на місцях. Потім з держбюджету, фактично, в ручному режимі прем’єр-міністр визначає, якому регіону яку суму виділяти чи не виділяти», – пояснив експерт у коментарі ZAXID.NET.
Разом з тим, відзначив Новак, відбувається і серйозне невиконання дохідної частини бюджету держави через падіння української економіки, і це відображається на зменшенні надходжень до бюджетів усіх рівнів.
«Накладаються одна на одну ці причини, і місцеві органи влади не отримують величезні суми, які були передбачені бюджетом. Йдеться навіть про соціальні статті… Сьогодні уряд – в абсолютно повній боргові залежності, і внутрішній ресурс вичерпується. З початку року чи не щотижня уряд виходив на внутрішній борговий ринок, випускаючи облігації внутрішньої позики. Але цей ринок майже вичерпаний, і тепер отримувати серйозні суми можна лише ззовні. Але співпраця з найбільшим кредитором – МВФ (Міжнародним валютним фондом, – ред.) – залежить від підписання угоди України з ЄС в кінці року», – сказав Андрій Новак.
Як інформував ZAXID.NET, Львівське відділення Асоціації міст України звернулось до президента Віктора Януковича, прем’єра Миколи Азарова, спікера ВРУ Володимира Рибака і керівництва «Асоціації міст України» з вимогою терміново вирішити проблему блокування платежів казначейством. Наприклад, органи казначейства на Львівщині блокують близько 30% платежів бюджетних установ. На сьогодні не проплаченими залишаються доручення міст області на понад 100 млн грн.
Додамо, міська рада Городка на Львівщині має намір подавати до суду на Державне казначейство, якщо в бюджет міста не надійдуть понад 300 тис. грн. Кошти потрібні на дороги, ремонт комунікацій та іншу господарку міста. Відповідну претензію вже скеровано у казначейство.