Кузьмін: Тимошенко не була шпигункою
Генеральна прокуратура України не має даних про те, що екс-прем’єр України Юлія Тимошенко могла здійснювати шпигунські дії в контексті підписання газового контракту з Росією в 2009 році, немає таких даних і щодо "справи ЄЕСУ". Про це заявив перший заступник генпрокурора України Ренат Кузьмін.
"Цю справу ("газову справу"- ред.) розслідувала СБУ, як і ще одну - про борг компанії "Єдині енергетичні системи України"(ЄЕСУ) перед російським міністерством оборони на суму $405 млн СБУ не знайшла там ознак шпигунства, Тимошенко звинуватили в розкраданні цих грошей. Шпигунство - це інше ... це державний злочин, який абсолютно не схожий на розкрадання. Дії шпигуна суттєво відрізняються від дій злодія. Даних про те, що Тимошенко скоїла шпигунство, у нас немає. Можливо, ці дані є в СБУ, але до цього я не маю жодного відношення ", - розповів він в інтерв'ю виданню Комерсант-Україна.
Відповідаючи на запитання про те, чи не могло бути шантажу з боку Володимира Путіна під час підписання газового контракту, не міг він поставити Ю.Тимошенко перед вибором - підписати невигідну угоду або ж справа про борг перед російським Міноборони, яку було закрито раніше, відкриють знову, Р.Кузьмін сказав: "Цілком реальний сценарій. Законно чи ні було закрито ту справа - компетенція прокуратури Росії. У нас є з цього приводу своя думка, але виходимо ми з того, що справу було припинено за нереабілітуючими підставами у зв'язку із завершенням терміну давності".
Він нагадав, що у тій справі Ю.Тимошенко не була заарештована, але "Генеральна прокуратура Російської Федерації і зараз має рішення московського суду про арешт Тимошенко, якій міг бути реалізований у будь-який момент".
Перший заступник генпрокурора пояснив, що для реалізації санкції на арешт Ю.Тимошенко "досить було скасувати постанову про закриття справи".
"Це означало б, що поки Тимошенко проводила переговори у "Газпромі", прокурор у РФ міг би ухвалити постанову про скасування постанови про закриття справи, і тоді вона перейшла б у розряд обвинувачених з реальною санкцією – арешт. Прем'єр-міністр б вирушила на Новий рік не до України, а до слідчого ізолятора міста Москви. І така перспектива була цілком реальною", - наголосив Р.Кузьмін.
Відповідаючи на запитання про те, за якими епізодами екс-прем'єр України наразі фігурує як обвинувачена і за якими справами проходить як свідок, він зазначив: "Одна справа, за якою її обвинувачують в ухилянні від сплати податків, заволодінні держмайном, державними бюджетними коштами шляхом шахрайства з документами, перебуває зараз у харківському суді. У прокуратурі досі розслідуються справи, пов'язані з вбивством народного депутата Щербаня, справа про замах на надання хабара членам Верховного Суду, справа про завдання тілесних ушкоджень працівникам слідчого ізолятора, справа за обвинуваченням Павла Лазаренка, в якій Тимошенко проходить як один з його спільників".
Печерський районний суд Києва 11 жовтня 2011 року засудив Ю.Тимошенко до 7 років позбавлення волі за перевищення повноважень під час підписання газових контрактів із Росією в 2009 році. З кінця 2011 року Ю.Тимошенко відбуває покарання в Качанівській колонії в Харкові.
У "справі ЄЕСУ" Ю.Тимошенко звинувачують в організації заволодіння та замаху на заволодіння чужим майном (державними коштами) шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, організації ухиляння від сплати податків корпорацією "ЄЕСУ", що призвело до фактичного ненадходження коштів до державного бюджету, ухиляння від сплати прибуткового податку з громадян, що спричинило тяжкі наслідки.
Слухання справи відбувається в Київському райсуді Харкова. Наступне засідання призначено на 25 червня.