КВУ пропонує обирати нардепів за відкритими списками
Виборча кампанія по виборах народних депутатів не повинна бути коротшою, ніж 90 днів. Про це під час прес-конференції 17 грудня заявив голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко.
Окрім цього, в комітеті зазначають, що при формуванні виборчих комісій не повинно надаватися преференції партіям, які мають фракції у діючому складі Верховної ради України та порядок розміщення суб’єктів виборчого процесу у виборчому бюлетені має визначатися шляхом прозорого жеребкування. Також? як зазначив Черненко, протокол про підрахунок голосів має містити достатню кількість контрольних пунктів для виявлення можливих фальсифікацій.
Водночас за його словами процедура реєстрації офіційних спостерігачів від громадських організацій має бути спрощеною, а їх права прирівняні до прав спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу.
Однак, у КВУ зазначають, що якщо парламентські вибори відбудуться у березні 2011-го року, то вони нестимуть ті самі ризики і загрози, які були під час проведення останніх місцевих виборів: скорочення виборчої кампанії до 50 днів, прийняття змішаної виборчої системи, дискримінаційний принцип формування виборчих комісій,застосування адмінресурсу та відсутність системного міжнародного спостереження.
Водночас, КВУ позитивно оцінює створення Президентом України робочої групи про реформуванню виборчого законодавства, однак принцип формування і діяльності цієї групи викликає багато критики. Не зважаючи на те, що до групи були включені декілька представників опозиційних фракцій, до її роботи не були залучені експерти з громадських організацій та визнані фахівці з питань виборчого права. Довкола виборчої реформи не ведеться відкритої публічної дискусії не використовуються вже існуючі напрацювання у сфері виборчого законодавства.
КВУ вважає, що після скасування політреформи і зникнення з Конституції понять «коаліція» і «опозиція» в Україні недоцільне існування пропорційної системи «закритих» партійних списків. Водночас впровадження змішаної системи не знімає проблему неструктурованості законодавчого органу і політичної корупції.
Оптимальною виборчою системою для України КВУ вважає систему відкритих виборчих списків. Моделі такої системи запропоновані в законопроекті №3366 (внесли -В. Каськів, Ю. Мірошниченко, А. Шевченко і Є. Суслов) та в проекті Виборчого Кодексу (внесли - Ю. Ключковський, С. Гриневецький, С. Подгорний, В. Сінченко).