Лазаренко повернеться в Україну, щоб врятувати економіку країни
Колишній прем'єр-міністр Павло Лазаренко має намір повернутися в Україну. Про це "Коммерсант-Украина" заявив американський адвокат Лазаренка Деніел Горовіц, котрий вчора зустрічався зі своїм підзахисним.
"Зараз наш юрист Мартін Гарбус працює з міністерством юстиції США і державним секретарем США Хіларі Клінтон над тим, як забезпечити безпеку нашого клієнта після повернення в Україну",- заявив захисник.
Адвокат окремо пообіцяв, що Лазаренко, який з 1997 року залишається головою партії "Громада", продовжить політичну діяльність. "У нього є економічний план для України, який дозволить відновити економіку країни, і він, повернувшись в Україну, має намір поділитися своїм планом",- додав Горовіц.
Як пише видання, поки неясно, наскільки щирими є задекларовані екс-прем'єром плани. Втручання Вашингтона, якщо воно відбудеться, не приведе до зняття пред'явлених йому звинувачень.
Економічні претензії можуть бути зняті у зв'язку із закінченням терміну давності, проте звинувачення у причетності до вбивства народного депутата Євгена Щербаня терміну давності не мають.
Гарантії непереслідування політика у цій справі можуть з'явитися хіба що в результаті укладення угоди зі слідством. При цьому, видання не виключає можливість того, що з допомогою заяв про гарантії, необхідних для від'їзду в Україну, екс-прем'єр намагається домогтися тимчасової, а потім і постійної легалізації в США.
Поки юридичний статус Павла Лазаренка не визначений - у нього немає ні візи, ні статусу біженця, ні дозволу на проживання.
Нагадаємо, вчора, 1 листопада, Павло Лазаренко вийшов на свободу з американської в'язниці Terminal Island. Співробітник в'язниці розповів, що Лазаренко жив у бараку на 150 осіб. Журналістам не вдалося поговорити з екс-прем'єром про його подальші кроки, тому що він фактично втік від камер ЗМІ. Також додамо, що в Генпрокуратурі України заявили, що після повернення Лазаренка в Україну його чекає арешт.
Як відомо, 14 вересня 1998 року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти П. Лазаренка за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Правосуддя Швейцарії засудило П. Лазаренка до ув’язнення за відмивання грошей у банках Швейцарії.
17 лютого 1999 року Верховна Рада України ухвалила рішення про зняття депутатської недоторканності з П. Лазаренка. За тиждень перед цим він виїхав з України. Перебуває в ув’язненні під слідством у США, а також під слідством в Україні.
Працюючи на чолі уряду, звинувачувався опозиційною пресою в монополізації газового ринку України та злочинній корупції. Вважався лідером так званого дніпропетровського клану.
Згідно з рейтингом найбільших корупціонерів світу, складеному у 2008 р. Всесвітнім банком по спільній програмі з ООН "Повернення викрадених активів", Павло Лазаренко увійшов до десятки найкорумпованіших державних діячів світу.
Водночас в інтерв’ю РІА "Новости" сам Лазаренко сказав, що його повернення в Україну буде залежати від керівництва країни. «Мене 15 років переслідують винятково за політичними мотивами. Прийшов час нинішній владі рішуче втрутитися й зупинити ці протиправні дії", - заявив екс-прем'єр.
Лазаренко не боїться, що якщо залишиться у США, то американці видадуть його на запит Генпрокуратури України.
"Американська юридична система являє собою, як правило, зразок виконання правових і демократичних зобов’язань, у тому числі й стосовно людей, обвинувачених на її території іншим учасником переговорного процесу", - сказав він.