Львів запрошує на ретроспективну виставку Володимира Патика
Це перша посмертна експозиція народного художника України
До теми
Ходять чутки, що за своє життя художник Володимир Патик змалював понад 600 кілограмів фарби, майже 1,5 тонни паперу та 2 кілометри полотна. Він любив те, що творив. Зараз його полотна експонує Національний музей імені Андрея Шептицького. Це перша посмертна виставка митця, який не доживши місяць до свого дев’яносторіччя, відійшов у вічність 28 серпня.
«Я завжди називаю свого чоловіка «Патичок». Бо Володимир ― дуже довге ім’я, Влодзю ― я не люблю того імені. А Патик ― так просто, гарно і доступно. Як йому казали: «Чому ти не хочеш бути Пáтик? Як Когýт хоче бути Кóгутом? Він казав: «Ні, я селянський син. Мій батько був Пáтиком і я буду Пáтиком», ― поділилася спогадами дружина митця Романа Патик.
І це попри звання народного художника, попри Шевченківську премію за серію робіт «Земля Шевченка». Патик оспівував фарбами природу, жіночу красу, добро та правду. Його кредо: «Жодного дня без лінії!»
«На виставці є змальований порт Мурманська. Патик був в Середній Азії, за Полярним колом в Дудінці, він пішов в Оренбург шляхами Шевченка, був в Орську, в Оренбурзі, в Бухарі, в Стамбулі. З кожної поїздки Патичок привозив рисунки», ― додала дружина.
На експозиції, яку планував сам Володимир Патик ще три роки тому, зараз п’ять циклів: "Україна", "Ретроспектива", "Море", "Подорожі" та "Львів". В останньому ― досі небачені полотна, як до прикладу, "Козаки Хмельницького під мурами Львова", розповідає син митця, художник Остап Патик.
«Робота ця унікальна, бо була замовлена Історичним музеєм у 1975-му році. Оскільки батько намалював там жовто-сині прапори на передньому плані, що відповідало історичній правді, звичайно, її замовники сховали. Я її знайшов в селі Вишнівець в якійсь коморі при музеї Байди Вишневецького», ― згадує він.
Митець малював і в спеку, і в снігопади. Його можна було здибати за роботою навіть на вершечку Тростяну.
«Дивлюся, таке щось, як снігова баба. Намерзлий вже на ньому іній. Бо мороз був понад 25 градусів. Стоїть Патик в шапці кролячій, опущеній на вуха, кожух, рукавиці на руках. Етюдник. І він якраз малював Тростян», ― поділився спогадами директор Національного музею імені Шептицького Ігор Кожан.
Родина має ще кілька полотен митця, які мало хто бачив.
«Патик намалював таку картину «Чорнобиль», я її ніколи нікому не показую. Така чорно-синя велика верба, символ України, така трагічна... і тільки один маленький росточок з листочками... І поламані гілки плачуть червоними слізьми. То така страшна картина ― я її не показую», ― додала Романа Патик.
Тож, ймовірно, глядач ще побачить чергову виставку митця.