Львівські кардіохірурги вперше провели операцію на серці за унікальною методикою
Пацієнту зробили багатосудинне коронарне шунтування, не розрізаючи грудини
До серця пацієнта кардіохірурги Львівської обласної клінічної лікарні дісталися з невеликого розрізу між ребрами і з бокового доступу пришили хворому три додаткові судини, які взяли з його ж ноги. Тепер його серце працює як годинник.
Мешканцю Червонограда Анатолію Романківу лише 49 років. У чоловіка повно задумів, втілювати які йому не дозволяло здоров’я.
«Останнім часом стало геть зле. Я не міг спокійно дійти навіть до роботи, не кажучи вже про будь-яке фізичне навантаження. У грудях пекло, тиснуло. Уявляєте, як працювало моє серце, коли одна судина була забита повністю, на всі 100% , друга – на 95% і ще дві – на 85%. Кров до нього практично не доходила. Обстеження показало, що мені допомогти може лише операція», – каже чоловік.
Знайомий кардіолог, друзі порадили Анатолію їхати до Львова на консультацію до кардіохірурга Тараса Рудика. Він багато стажувався у європейських кардіохірургічних клініках, проводить складні операції на серці за європейськими методиками і має хороші результати.
«Зволікати з операцією не можна було, бо судини в Анатолія були настільки забиті атеросклеротичними бляшками, що кров практично не доходила до деяких ділянок серця. І це будь-якої миті могло завершитися погіршенням стану чи інфарктом міокарда. Йому потрібно було зробити багатосудинне коронарне шунтування – іншими словами, пришити додаткові судини в обхід старих, забитих, через які кров надходитиме до серця і живитиме його», – каже Тарас Рудик.
Такі операції кардіохіруги Львівської обласної клінічної лікарні роблять давно, але проводили їх класичним способом – розрізаючи грудину приблизно на 25 см. Таке оперативне втручання доволі травматичне для пацієнта, процес реабілітації затягується на місяці.
Оперативні втручання без розрізу грудини значно складніші від класичних, вони вимагають певних навиків, умінь, але за ними, як кажуть кардіохірурги, майбутнє. Після таких втручань пацієнт уже на третій день після операції спокійно ходить, процес реабілітації скорочується в рази і людина буквально за тиждень з «новим» серцем іде додому й повертається до нормального життя.
Досі у Львові багатосудинного коронарного шунтування серця через боковий розріз не робили. Кардіохірург Тарас Рудик і його колеги вирішили таку операцію провести у Львові вперше.
До складу операційної бригади, окрім Тараса Рудика, увійшли асистенти кардіохірурги Олександр Лемішко, Андрій Саганський та Тарас Фіалка, анестезіолог Любомир Соловей, перфузіолог Ігор Городечний, кардіолог Сергій Бабляк, операційна сестра Ірина Слабіцька, анестезистка Ірина Карапінка та перфузист Денис Коченков.
Усе найважче вже позаду. Анаталій Романків з кардіохірургом Тарасом Рудиком
Для таких операцій, як пояснив Тарас Рудик, використовують лише судини самого пацієнта. З ніг Анатолія кардіохірурги забрали три додаткові вени і вшили їх в судини, що ведуть до серця, в обхід старих, забитих. По них тепер кров спокійно доходить до серця і живить його.
Оперували Анатолія 26 січня, а вже на третій день після операції він спокійно ходив коридором лікарні. У п’ятницю, 2 лютого, пацієнта планують виписати додому.
«Операцією задоволені і ми, кардіохірурги, і сам пацієнт. Малоінвазивним способом (не розтинаючи грудину) можна проводити різні операції на серці. Ми вже таким способом прооперували пацієнтів з дефектами серцевих перегородок, кистами перикарду, тепер зробили багатосудинне коронарне шунтування. За такими сучасними технологіями – майбутнє, вони дозволяють надавати українцям кардіохірругічну допомогу за європейськими стандартами», – каже кардіохірург Тарас Рудик.
Перші такі операції в Україні, та й у Європі загалом, почав робити відомий кардіохірург України, керівник кардіохірургічного відділення клініки «Добробут» (Київ) Олександр Бабляк.
«Майбутнє кардіохірургії, як і будь-якої іншої хірургії, в мініінвазивності. Завданням хірурга на сучасному етапі розвитку хірургії є не тільки вилікувати пацієнта, але і швидко повернути його до звичного активного життя. Це стає можливим, якщо травма від операції є мінімальною. Те, що багатосудинне коронарне шунтування – операція, яка є найчастішою операцією на серці, – нарешті стала мініінвазивною, є великим кроком в історії кардіохірургії. Відновлення після операції проходить швидше і легше, насамперед через те, що немає розрізу грудної кістки, для зростання якої потрібно 2 місяці», - сказав ZAXID.NET Олександр Бабляк.
Відомий кардіохірург Олександр Бабляк
За його словами, операції мініінвазивного багатосудинного коронарного шунтування відносяться до категорії складних, хоча перші операції були проведені ще в 1996 році. Їхня складність була основною причиною того, що на даний час менше 1% клінік світу взагалі мають досвід їхнього використання.
«Постійний розвиток технологій в кардіохірургії повернув інтерес кардіохірургів до питання рутинного використання мініінвазивного багатосудинного коронарного шунтування в хірургії ішемічної хвороби серця. У липні 2017 року ми провели перші операції, а з жовтня 2017 року проводимо коронарне шунтування виключно мініінвазивним методом. Підтримую колег кардіохірургів, які освоюють мініінвазивну кардіохірургію, та хочу надіятися, що мініінвазивне багатосудинне коронарне шунтування стане рутинною операцією в усіх вітчизняних клініках», - каже Олександр Бабляк.