До теми
Війна і мир між містом та перевізниками триває. Після дводенного страйку львівські маршрутки сьогодні повернулись на лінії, але працювати пообіцяли до 15 вересня. А до того часу вимагають від міської влади вирішити питання із відшкодуваннями за перевезення пільговиків ― інакше знову погрожують зупинитись.
Як відшкодувати перевезення пільговиків ― пропозицій від перевізників безліч: обмежити кількість пільгових місць в автобусі або для безкоштовного проїзду встановити певні години. Хтось пропонує адресну допомогу. Ще інші говорять про два види автобусів – загальні і безкоштовні.
Що ж про такий розподіл думають пенсіонери?
«Окремий автобус для пенсіонерів – це ж хто знає, коли він їде. Невідомо, кому треба в яку годину їхати. То неможливо», ― кажуть одні.
«Образливо, в першу чергу. То всі пенсіонери разом мають бігати за тим одним автобусом чи як?», ― обурюються інші.
«Пільгові години ― певно, що ні! Припустимо, мені в лікарню на 9 годину, а мені можна їхати з десятої. То мені то зовсім не підходить», ― зазначають пільговики.
«От я тільки що приїхала з Кракова, там пенсіонери їдуть за 50 відсотків. після 70 років їздять задармо і ніяких претензій», ― такі коментарі наші журналісти почули від пенсіонерів на автобусних зупинках Львова.
А от перевізники сьогодні прийшли на депутатську комісію з питань транспорту. І одразу ж перша пропозиція: в малому автобусі готові возити по чотири пільговики, у великому ― по вісім. Мовляв, десять мільйонів гривень, які зараз отримують від міста як відшкодування за пільговиків ― це лише вісім відсотків від потреби.
«Автобус малого класу має 40 пасажирів. Візьміть від тих сорок пасажирів вісім відсотків ― це є рівно чотири пасажири. Великий автобус, який має сто пасажирів, візьміть вісім відсотків, це є вісім пасажирів. Все обґрунтовується. Місто робить замовлення на обсяг пільгових перевезень. Воно замовило обсяг пільгових перевезень на 10 мільйонів гривень, тобто на вісім відсотків», ― пояснив голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.
Такі заходи перевізники називають тимчасовими. Надалі ж вимагають запровадити адресну допомогу або електронний квиток, за яким зможуть чітко облікувати кількість пільговиків. До такого ж кроку схильний і міністр інфраструктури, який у Львові говорив про перевезення з головою області.
«Я вважаю, що якщо держава або місцевий орган самоврядування надали людині пільгу, то вона повинна виконуватися і надаватися у повному обсязі. Треба перейти на монетизацію або на грошові виплати. Тоді не буде виникати жодних питань і жодних проблем», ― заявив голова Львівської обласної адміністрації Олег Синютка.
«Я неодноразово особисто аналізував ті речі, коли виплачувалися субсидії чи якісь там компенсації перевезення пільговиків. Це, на жаль, було постійним джерелом корупції. Ми повинні це припинити і перейти до адресної допомоги матеріальної. Тобто монетизувати цю пільгу», ― переконаний міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
Проте навіть адресна допомога підійде не усім пільговикам.
«Монетизація для людей з інвалідністю за зором не підходить. Поясню чому. Заходиш у маршрутку, ти завжди не знаєш, які в тебе гроші є в кишені (людина не бачить тих грошей). Значить ти витягаєш, передаєш. Яку купюру ти передав, ти не завжди знаєш. Чи тобі решта належиться і чи вона до тебе дійде, зрештою, ти теж цього не знаєш», ― наголосила голова Львівського обласного товариства незрячих Любов Кукуруза.
У місті тим часом робоча група, до якої входять і самі ж перевізники, має підготувати свої рішення для розгляду на сесії міськради.
«Але зараз про це ще рано говорити, бо робоча група тільки почала свою роботу і на мою думку до якогось чіткого конструктиву ми ще не підійшли, бо наразі висловлюються проблеми, які є і швидше вивчаються причини цих проблем, а не пропонуються способи їх вирішення», ― прокоментувала начальник юридичного управління Львівської міськради Гелена Пайонкевич.
Перевізники тим часом погодились чекати лише до 15 вересня. А далі знову погрожують страйком.
Нагадаємо, упродовж двох днів, 30-31 серпня, частина львівських водіїв маршруток страйкували. Вони вимагають від місцевої влади вирішити питання пільгових перевезень, мовляв, зараз пільговиків є надто багато, а за їх перевезення коштів перевізникам не відшкодовують. У міськраді вирішили створити робочу групу, яка й має напрацювати варіанти врегулювання ситуації і винести 15 вересня на розгляд депутатів міськради. Станом на ранок 1 вересня усі перевізники вирішили призупинити страйк і виїхали на свої маршрути.