До дострокових парламенських виборів залишається менше шести тижнів. Вкрай коротка агітаційна кампанія залишає небагато можливостей для маневру учасникам електоральних змагань. Цього тижня усі політичні партії оприлюднили списки своїх кандидатів. ZAXID.NET розповідає, хто з львівських політиків претендує на потрапляння до Верховної Ради.
Нові обличчя слуг народу
Згідно з результатами свіжого опитування соціологічної групи «Рейтинг», прохідний бар’єр на виборах до парламенту долають лише п’ять партій. Беззаперечним фаворитом залишається партія президента Володимира Зеленського «Слуга народу», яку готові підтримати 47,5% виборців.
У першій десятці списку «Слуги народу» опинилися соратники Володимира Зеленського з часів президентської кампанії, громадські активісти і навіть спортсмен Жан Беленюк. Львів'ян нагорі списку немає, однак рейтинги дозволяють партії розраховувати на понад 100 депутатів лише за партійним списком. Тож з-поміж реальних претендентів на мандати від «Слуги народу» є й такі, що мають безпосередній стосунок до Львова. Наприклад, 17-ту позицію в списку займає випускник економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка 37-річний Андрій Герус, який зараз є представником президента в Кабінеті міністрів України.
23-річний член «Зе Команди» Святослав Юраш невдовзі може стати народним депутатом (фото maidanmuseum.org)
Номер 27 у списку «Слуги народу» – 23-річний Святослав Юраш, син відомого львівського релігієзнавця Андрія Юраша. Під час президенської кампанії Юраш-молодший був одним зі спікерів «Команди Зе» на різноманітних політичних телешоу, після одного з таких ефірів на молодого політика напав нардеп Олег Барна. 29-ту позицію в списку «Слуги народу» зайняла колишня міська голова Рави-Руської Ірина Верещук, а 86-те місце у списку партії віддали львів'янинові Мар'янові Заблоцькому – одному з провідних експертів аграрного ринку України. На 95-й позиції опинився львівський бізнесмен Євген Петруняк – засновник мисливсько-рибальського господарства «Млинки» на Яворівщині.
25-річний Ярослав Тістик, який під час президентської кампанії представляв інтереси Зеленського на Львівщині, отримав 111-те місце у списку. Цікаво, що батько і дядько Тістика свого часу були депутатами Львівської міськради і облради, але від націоналістичної партії «Свобода». До прохідної частини списку «Слуги народу» увійшов і львівський бізнесмен Остап Шипайло (№120).
Львівська солідарність Порошенка
Після програшу на президенських виборах Петро Порошенко наважився на ребрендинг своєї політичної сили. Внаслідок агресивної агітаційної кампанії ядро виборчих симпатій колишнього президента змістилося на захід України. Львівщина стала електроральною базою прихильників Порошенка.
Отримані у другому турі 25% передбачувано розтанули, перетворившись у 7,9% виборців, які наразі готові підтримати «Європейську солідарність» на виборах до парламенту. Наприкінці квітня під час візиту до Львова екс-президент запевнив, що кістяк його нової партії становитимуть львів'яни. Та для того, щоб вдихнути життя в новий політичний проект, на кістяк потрібно наростити хоча б якісь м'язи.
У першій десятці списку «Європейської солідарності» опинилося відразу троє львів'ян (фото «Прямий»)
Однак презентація списків партії «Європейська солідарність» засвідчила, що з кадрами в екс-президента неабиякі проблеми. Врешті у першій десятці партії Петра Порошенка опинилося троє політиків Львова. Це спікер розпущеного парламенту Андрій Парубій, львівська співачка і активістка Софія Федина та колишній голова ЛОДА Олег Синютка. Головною заслугою усіх цих кандидатів в нардепи стала лояльність та відданість Петрові Порошенкові.
На 12-му місці у списку опинився перший віце-прем'єр України 57-річний Степан Кубів, який навчався у Львові, а згодом очолював банки «Кредобанк» та «Львів».
У прохідній частині списку на 23-му місці опинилась і 29-річна Наталія Бойко – донька колишнього декана юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Андрія Бойка. Зараз Андрій Бойко є членом Вищої ради правосуддя. Від 2017 року Наталія Бойко працює заступницею міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика.
На 24-тому місці в списку партії Порошенка опинився історик Володимир В'ятрович, а 27-ме місце дісталося народному депутату зі Стрия Андрію Левусу. Потенціал до росту проекту «Європейська солідарність» видається сумнівним. До дня виборів партія може навіть втратити підтримку, тож 7% голосів поки що виглядають оптимістичним прогнозом для цієї політичної сили.
Голос Галичини
За звання головної «львівської» партії на парламентських виборах з «Європейською солідарністю» може позмагатися «Голос» Святослава Вакарчука. Рейтинги новоствореної партії наразі складають 6,4%, але соціологи прогнозують зростання.
Тож колишній львів'янин Святослав Вакарчук має всі шанси сформувати у парламенті фракцію з кількох десятків депутатів. Близько 15-20 осіб можуть потрапити туди по партійних списках, де абсолютну більшість становлять нові в українській політиці обличчя. Серед них є і декілька львів'ян.
Сьомий номер у списку «Голосу» 38-річний Ярослав Юрчишин – громадський діяч та колишній виконавчий директор Transparency International в Україні. На 11-тій позиції у списку опинився уродженець Львова юрист Олександр Курдидик. Голова політради Української Галицької Партії 25-річний Роман Лозинський став координатором «Голосу» на Львівщині і зайняв 15-те місце у списку партії. На 38-місці списку опинилася громадська діячка Ярина Ясиневич – дружина висуванця від «Європейської солідарності» Володимира В'ятровича. Окрім того кандидати від «Голосу» мають високі шанси перемогти на кількох мажоритарних округах на Львівщині.
Мандат за лояльність
За відданість своїм покровителям на прохідних позиціях у списках опинилися не лише члени «Європейської солідарності». Десятим номером «Опозиційної платформи – За життя» став соратник та бізнес-партнер Віктора Медведчука, львів'янин Тарас Козак.
Діючий нардеп у 2018 році став одним із 36 депутатів, які голосували проти визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Тоді ж Тарас Козак став власником телеканалів 112 та NewsOne, які активно висвітлюють політичну діяльність Віктора Медведчука. За результатами опитувань, за «Опозиційну платформу» готові проголосувати 10,4% виборців.
Тарас Козак опитився у першій десятці політичної партії Віктора Медведчука (фото NewsOne)
У списках «Батьківщини» 15-ту позицію займає генерал-лейтенант МВС та екс-голова ЛОДА Михайло Цимбалюк, який від грудня 2015 року очолює Львівський обласний осередок партії Юлії Тимошенко. П’яте місце у списку «Батьківщини» зайняла діюча народна депутатка цієї партії львів’янка Олена Кондратюк. 30-тим у списках цієї ж політичної сили став син львівського поета Романа Лубківського дипломат Маркіян Лубківський.
Для львів'ян знайшлося місце і в списку «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Другим у списку після лідера партії став колишній журналіст і діючий нардеп Дмитро Добродомов, а на шостій позиції опинився секретар Львівської міської ради Анатолій Забарило. У прохідній частині списку опинилися екс-депутат Львівської міськради Андрій Мисик (№13) та заступник голови Львівської облради Андрій Білоус (№25). Щоправда, за результатами опитувань «Громадянська позиція» поки що не долає прохідного бар'єру – цю партію готові підтримати 2,4% виборців.
Ще дві політичні сили з львівським корінням «Свобода» і «Самопоміч» теж поки що демонструють недостатній рівень підтримки виборців для проходження в парламент. За кожну з цих партій готові наразі проголосувати близько 1% виборців.
У першій десятці «Свободи» опинилося двоє львівських лідерів партії: Олег Тягнибок і Руслан Кошулинський. На 12-й позиції в списку націоналістів опинився колишній львівський журналіст, керівник партійної прес-служби Андрій Левицький. Двадцядку замикає екс-депутат Верховної Ради і колишній голова Львівської облради Олег Панькевич.
Список «Самопомочі» очолив мер Львова Андрій Садовий. З-поміж львів'ян у першій десятці опинилися голова парламентської фракції «Самопомочі» Олег Березюк, а також бізнесмен і колишній голова ЛОДА Микола Кміть. У прохідну частину списку увійшли також чинні нардепи від «Самопомочі» Олег Лаврик (№14), Любомир Зубач (№18) та Руслан Сидорович (№20), а також депутатка Львівської облради Парасковія Дворянин (№22).
Отож «львівський слід» можна знайти чи не в кожній політичній силі, що прагне потрапити у новий парламент. Однак жорстка конкуренція змушує партії відмовлятися від регіонального іміджу заради загальнонаціонального успіху. Завдяки потужному запиту на оновлення рядів до парламенту пройде велика кількість молодих політиків, про яких широкому загалу наразі мало що відомо. Водночас багато хто з політичних «зубрів» ризикує залишитися без мандату.