До теми
Радіовежу, яка стоїть на Святоюрській горі у Львові, демонтують. ЇЇ перенесуть у Добромиль на Старосамбірщину.
Вежу біля собору Юра встановили на Святоюрській горі майже сімдесят років тому. Такі вежі за Радянського Союзу зводились по всій Україні. Їхня функція була – глушити голос вільних радіостанцій.
«Ці вежі – це була така зброя інформаційної війни, тому що були так звані ворожі радіостанції: «Голос Америки», радіо «Свобода», BBC. Вони робили великий інформаційний тиск на Радянський Союз і аналітики вважають, що їх значення важко переоцінити. Це було одним із чинників, які розвалили Радянський Союз», – розповів львовознавець Ілько Лемко.
У Митрополичих садах таких «глушилок» було аж три. Офіційно вони були ретрансляторами загальносоюзної радіостанції «Маяк».
«Просто на тій частоті тупо транслювали той «Маяк». І фактично не було чути ні того «Маяка», ні тої станції. Була якась какофонія і в народі це називали чомусь польський джаз», – додав Ілько Лемко.
Перестали глушити вільні радіостанції лише наприкінці 80-их років, в час так званої перебудови. Дві вежі із садів прибрали на початку двотисячних. Ліквідувати ці конструкції зобов’язало Львів ЮНЕСКО.
«Вежі, якщо говорити з конструктивної точки зору, мали дуже елегантну конструкцію, і це одне, я би сказав, з чудес конструювання. Але, звичайно, не в тому місці. Тому що Святоюрська гора – це є визнаний об’єкт ЮНЕСКО, не тільки сама церква, а й ландшафт навколо, тому що видно, що ці три вежі були зовсім недоречні в тому середовищі», – додав головний архітектор міста Юліан Чаплінський.
Розмови про демонтаж останньої вежі ведуть вже понад рік на державному рівні. Тим паче, що зараз конструкцію використовують лише оператори мобільного зв’язку.
«Була проблема фінансів, була проблема технічна. Я звертався і до президента, і до глави уряду, але вони перевантажені своїми справами. Тому ми дотиснули державний концерн, вони прийняли рішення, передбачили кошти», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Демонтовувати вежу візьмуться на початку лютого. Такі зміни вітає духовенство. Адже для Української греко-католицької церкви – це символ радянської влади, яка загнала її у підпілля.
«Прирівнюю це до падіння Ленінів, які ми бачимо в Україні, і падіння цієї вежі воно щось дуже схоже, це такий символ того радянського часу. Львів – це є патріотичне місто, але таким моментом одиноким є ця вежа, яка нагадує про ту радянську систему», – розповів речник Львівської архиєпархії УГКЦ о.Павло Дроздяк.
Перенести вежу в Добромиль мають до липня цього року. Там вона забезпечуватиме якісним сигналом гірські райони Львівщини.