Марта Більська: Слухаючи «Радіо24», людина отримує повну і об’єктивну картину дня
- У наш час бути щасливим, якщо ти не реалізуєшся чи в роботі, чи у творчому або інтелектуальному пошуку, складно. Люди не можуть закритися від зовнішнього світу, навпаки, їм постійно потрібна інформація. Нашим слухачам ми даємо усю найважливішу для сучасної людини інформацію.
Уже чотири місяці поспіль в Україні реалізується новий радійний проект. «Радіо24» заповнило нову нішу, це інформаційно-музичне радіо для мешканців п’яти областей Західної України, яким потрібно багато якісної і своєчасної інформації. Про особливості нового інформаційного продукту в інтерв’ю ZAXID.NETрозповіла програмний директор «Радіо 24» Марта Більська.
- У Львові достатньо багато різноманітних радіостанцій. Міжнародні радіостанції одна за одною закривають редакції українського мовлення. Чи був сенс у такій ситуації створювати нове радіо – «Радіо 24»?
- Я володію іншою інформацією. У Львові найрейтинговішими є саме місцеві радіостанції. Місцевий слухач хоче чути місцеві новини, хоче чути ведучих, яких він розуміє, знає і любить, і хоче чути радіостанцію, яка створена спеціально для нього. З Києва чи з будь-якого іншого міста неможливо зробити радіостанцію, яка однаково підійде мешканцям усіх міст, неможливо бути універсальним для всіх. Саме тому у Львові тримає лідерство радіо «Люкс», воно твориться львів’янами для львів’ян у Львові.
Але сенс створити нову радіостанцію був: ніша інформаційних радіомереж не зайнята! Ми бачили потребу у наданні великої кількості достовірної актуальної інформації. Зазначу, що «Радіо 24» з травня вже мережева радіостанція. Це той щасливий випадок, коли, не виїжджаючи з рідного міста, працюючи у Львові, ми можемо робити мережу на Захід України, яка зараз включає п’ять областей - Волинську, Рівненську, Тернопільську, Івано-Франківську та Львівську.
- Яка концепція нового радіо?
- Концепція «Радіо 24» полягає в тому, щоб задовольнити потребу у різноманітній інформації, щоб ця інформація була універсальною, об’єктивною та достовірною.
В Україні є багато радіостанцій. Розважальні, молодіжні, танцювальні тощо, але - 90% з усіх – це розважальні музично-інформаційні, і не було жодної мережевої інформаційно-музичної радіостанції. Ця ніша просилася її заповнити, і ми це робимо.
Насправді треба бути дуже потужною фірмою, щоб дозволити собі таку розкіш, бо інформація – це не те, на чому на радіо легко заробиш гроші. Легше заробляти гроші конкурсами, інтерактивами, розважальними програмами.
Нам, можливо, було легше зробити цей крок - будувати інформаційну радіостанцію і давати людям те, чого вони ще досі не мали у виборі радіоінформації, оскільки у структурі нашого медіахолдингу - потужна інформаційна база: «Телеканал 24», служби інформації «Наш Репортер», Радіо Люкс ФМ, інформаційний сайт ZAXID.NET. Ми маємо справді велику кількість інформаційних джерел і кореспондентську мережу. І свідомі того, що робимо, до певної міри, супутник «Телеканалу 24». Не випадково назва є аналогічною. Ми показуємо: так, ми - одна структура, у нас є «Телеканал 24» і «Радіо 24». Маючи мережу кореспондентів, яку має «Телеканал 24», нам було відносно легко збудувати і свою мережеву службу інформації. Хоча для радіоновин, звісно, працювати треба було по-новому.
- Якою Ви бачите аудиторію «Радіо 24»? Які її запити, основні риси?
- Наша цільова аудиторія - це активні працюючі чоловіки віком 25-45 років, які уже мають професію, роботу і хочуть бути успішними, чогось досягнути. По суті кожна людина хоче бути щасливою, каже вона це чи ні. Усі ми хочемо бути щасливими. У наш час бути щасливим, якщо ти не реалізуєшся чи у своїй справі, чи в роботі, чи у творчому або інтелектуальному пошуку, складно. Власне всі ці люди не можуть закритися від зовнішнього світу, навпаки, їм потрібна інформація. Нашим слухачам ми даємо всю найважливішу для сучасної людини інформацію. Окрім випусків новин у класичному значенні, у нас є багато пізнавальних програм з усіх галузей – спорту, культури, шоу-бізу, світу досягнень, хай-тек новинок, автомобільного світу, географії тощо.
Сучасний ритм життя дуже швидкий. Ми - сучасні люди і розуміємо, що інформацію треба подати швидко, яскраво і в ритмі з тими, хто нас слухає. Наш слухач має право почути найважливішу інформацію кожні п'ятнадцять хвилин, а не чекати на це цілу годину, як на інших радіостанціях.
Тож, як я казала, активні працюючі чоловіки – це наша цільова аудиторія, однак, як виявилось, за перші чотири місяці роботи радіостанції до нашої аудиторії долучилися і жінки, і … ми цьому раді. Це яскраво демонструє, що сьогодні українська жінка є не менш активною, не менш діловою, енергійною, ніж чоловік.
- Розкажіть детальніше про підходи до формування інформаційного блоку, до самих новин.
- Ми маємо можливість здобувати інформацію з дуже великої кількості джерел, і давати її слухачам. Ми можемо давати інформацію у великій кількості, бо у нас самих випусків багато, і спеціального ефірного часу для цього також. Випуски новин йдуть чотири рази за годину починаючи від 6.45 і до 21 години. При цьому наші новини є довші і розгорнутіші, особливо на початках годин: їх тривалість майже п’ять хвилин, для FM-радіостанцій це справді багато.
Таким чином, слухаючи «Радіо 24», людина отримує дуже повну і об’єктивну картину дня. Для неї ніщо не залишається недоступним чи прихованим.
Ще однією особливістю нашої радіостанції є те, що у нас немає ді-джеїв і ведучих у звиклому розумінні. У нас в ефірі – журналісти. Це важливо: людина, яка готує інформацію, сама її і подає. Вона не бавить, не розважає, не розслабляє, вона, фаховий журналіст, тобі, працюючій людині, дає свій результат праці. На цій радіостанції журналісти найважливіші.
- Досвід багатьох FMпоказує, що присутність певної притягальної особистості - ведучого дуже додає популярності усій станції. Чи робите таку ставку?
- Зірка передбачає, що в цьому проекті буде елемент шоу. Щоб журналісту стати зіркою, він має бути не просто журналістом, а журналістом з певною манерою ведення, з певною поведінкою, можливо зі скандалом чи яскравою пригодую у минулому. Це ціла наука - бути зіркою! Сьогодні ми не ставимо нашим журналістам завдання ставати зірками. Завдання інше: стати такими фахівцями, до авторитетного слова і повідомлення яких будуть дослухатися, яким будуть довіряти. Тобто це вже не зірковість, а авторитет. Трохи інша річ.
Хоча… якщо з часом у такий спосіб вони стануть і зірками, я буду рада.
До речі, зірка не завжди підвищує рейтинг радіостанції.
І, напевне, шкода, якщо усю радіостанцію тягне відомість тільки однієї людини. Ми щасливі усвідомлювати, що «Радіо 24» – це виключно командний продукт, і якщо забрати якийсь елементи, когось із нашої команди - чи журналіста, чи музичного редактора, чи когось зі служби інформації, чи реалізатора ефіру - розпадеться старанно збудована «споруда». Ми щасливі, що ніхто на себе ковдру не тягне. Ми усі залежимо один від одного, і це означає, що кожному з нас вигідно, щоб інший в команді добре працював. Це не просто красиві слова, це – правда.
- Якими критеріями послуговується дирекція радіо під час прийняття на роботу нових співробітників?
- Відбір триває і тепер. Є ще кілька незаповнених вакансій. Знайти людину, яка одночасно буде і досвідченим журналістом з гарним голосом, і вміє якісно працювати у дуже енергійному темпі, не так просто.
Працювати в ефірі «Радіо 24» – це велика відповідальність. Є дуже багато талановитих журналістів, але трапляється, коли «садиш» в ефір на радіо, у цей контрольований проміжок часу людині буває складно себе відкрити. Є багато талановитих журналістів, які не можуть, або й не хочуть коротко подавати інформацію, їм потрібно багато часу для створення повідомлення. Це не означає, що вони - погані журналісти. Ні, це можуть бути прекрасні журналісти, але не для цієї інформаційної радіостанції. І, напевне, їх навіть не треба псувати роботою на радіо, їм треба дати можливість писати для газети, журналу чи Інтернет-видання.
У нас - тільки прямий ефір. Ми не можемо новини вилизаними записаними дати в ефір. Так було б просто, але так було б не чесно щодо слухачів.
Тому пошук кадрів досі триває. Ми ще шукаємо тих найвідповідальніших, найенергійніших, найкращих.
- Мова в ефірі дуже важлива з погляду поширення культури мовлення. Чи зможе команда «Радіо 24» задавати у цьому тон? Адже чимало станцій в Україні сьогодні намагаючись працювати і на українськомовну аудиторі, і на російськомовну, часто не мають достатньої фаховості і транслюють цілі плетива неправильних, недолугих висловлювань.
- Мовити без запису завжди становить певний ризик, і це складно.. Ми взяли на роботу людей із досвідом, але й вони помиляються. Навіть фахівці не застраховані від помилок. Повністю ідеальних людей немає, немає ідеальних журналістів. Вимагати, щоб журналіст в ефірі ніколи не помилився - не реально, хоча… немає межі досконалості і ми до неї рухаємося! Це - постійна робота, постійний шлях розвитку.
Керівник нашої служби інформації Ольга Боровець працює від самого ранку і до пізнього вечора - від першої до останньої зміни, і стежить за кожним випуском - і кожного разу помилки обговорюються.
- Чи бачите ви, з ким «Радіо24» може конкурувати?
- Зараз я не бачу таких радіостанцій, бо, як вже казала, інформаційна радіоніша не заповнена. Це означає, що є поле діяльності і для інших творчих людей. Вони також можуть зробити інформаційну радіостанцію, і тоді нам буде цікавіше працювати і конкурувати.
Якщо говорити про певні приклади, то у світі є такі радіо, зокрема у Росії, але ми можемо слухати їх тільки в Інтернеті, вони «дуже далеко», мають інший контекст, і ми можемо хіба аналізувати їхні успішні рішення і поважати їхню працю!
І що ще суттєво - наша музична сторона така ж сильна, як і інформаційна. Про музичне наповнення ніхто не забув, над ним окремо дуже сильно працюють, тому наш слоган і звучить: «Все найважливіше для тебе». А найважливішим є і інформація, і музика
- Якими є музичні вподобання аудиторії «Радіо 24»?
- Ми працюємо у так званому АC-форматі (Adultcontemporaryformat), це музика дорослих людей. Їм подобаються хіти останніх 20 років та сучасна музика, яка є популярною. При цьому чоловіки люблять ще й добру якісну рок-музику. Музичне наповнення «Радіо 24» здійснює музичний відділ, керівник якого – Михайло Безпалько. Але – принципи створення щоденних плей-листів для радіо – це окрема наука і окрема розповідь.
- Чи не складно дотримуватися авторських прав на музику?
- Для такої поважної структури, як ТРК «Люкс», це не є складно. Все робиться законно. Ми щоквартально сплачуємо у потрібні структури кошти за використання авторських прав на усі композиції. Це усе юридично оформлено.
- Як вдається балансувати між «Радіо Люкс» та «Радіо 24», адже ви є програмним директором обох радіостанцій?
- Життя стало цікавішим (усміхається). Я завжди мріяла, щоб така ідея реалізувалася. І тепер дуже щаслива, що вона таки здійснила - тут у ТРК «Люкс».
У роботі я використовую «фірмові поради» Романа Андрейка - нашого генерального директора, - його уміння все встигати і вдало організовувати робочий процес.
Радіо «Люкс» - це радіостанція, покликана дати сучасній людині добрий позитивний настрій, і вона трохи «жіночіша». «Радіо Люкс» – це сонце, радість, відпочинок, розваги, усмішкиJНатомість «Радіо 24» сконцентроване на різноманітній інформації – від політики і економіки до курсів валют і цін на пальне - і є більш «чоловічою». Це - серйозний підхід, стримані емоції. Так само і я: настроєво і емоційно я зовсім по-іншому підходжу до кожної радіостанції. Вдвічі більше роботи, вдвічі більше можливостей, вдвічі більше … задоволення (усміхається).
Довідка ZAXID.NET
Більська Марта Олегівна народилась 28 липня 1975 року у Львові в сім’ї журналістів.
Після закінчення спеціалізованої школи №15 поступила до Львівського національного університету ім. Франка на факультет журналістики.
З першого курсу почала працювати:
1992 -1994 роки ведучою телевізійного музичного хіт-параду «Хіт-Роллер» (УТ-2 )
1995-1999 - автор і ведуча музично-інформаційної програми «Муз-Гарбуз» (ЛТБ - 12 канал)
2000-2001 – автор і ведуча соціальної програми «Наш Час» (ЛТБ – 12 канал)
З 2000 року почала працювати і на радіо: 2000 - 2002 Радіо Ініціатива – денна ведуча, автор та ведуча суботніх програм «Старий та новий джаз від Марти Більської»
2002-2004 – Радіо Ніко ФМ - денна ведуча, автор та ведуча суботніх програм «Старий та новий джаз від Марти Більської»
2004 – 2009 – РадіоМан – Програмний директор
2009 -2010 – Радіо 4U - Програмний директор
2010 – і до цього часу – Програмний директор Радіо Люкс ФМ у Львові, а з березня цього року – паралельно Програмний директор Радіо 24.
Щасливо одружена, має двох дітей – дочку Евелію і сина Яна.