Медична комісія не рекомендує вивчати англійську львів'янину з особливими потребами
Якщо в дитини аутизм – їй краще не ходити до школи, а з епілепсією – не вивчати англійської мови. Львів'яни, батьки діток з особливими потребами, поскаржилися в Міністерство освіти на обласну медико-психологічну консультацію. Бо вона, як стверджують батьки, обмежує право їхніх особливих школярів навчатися відповідно до їхніх здібностей.
Славчик – особливий школярик. Через епілепсію та відставання у розвитку він не може відвідувати школи, тільки індивідуальні уроки. Найбільше, каже мама, любив англійську. Але обласна ПМПК порекомендувала припинити такі заняття.
«Ходити на англійську нам рекомендували лікарі. Я розумію, що він не зможе вивчити мови, так як ми, але мозок тоді краще працює. Дитина шукає схожі слова і, головне, що йому це дуже подобається. Але в працівників комісії ПМПК є своя програма і вони вважають, що такі діти, як мій Славчик, не можуть вивчати англійську мову», – розповідає мама Наталія Крись.
Батьки іншого Славчика розповідають, що боролися, щоби дитині дозволи відвідувати інклюзивний клас, бо обласна медико-психолого-педагогічна консультація наполягала на індивідуальному навчанні. Рік хлопчик так і займався.
«Контакту з дітьми нема. Нема відчуття цієї біганини на перерві, цієї радості дитячої. Моя дитина є таким наглядним прикладом для комісії. От подивіться, ми три місяці вже ходимо в школу, дитина вже сама хоче писати, дитина біжить до школи, збирає ранець, хоче нести на плечах», – каже мама Славчика Ірина Онишкевич.
Всього три місяці у школі, а дитина стала геть інша, підтверджує і вчителька.
«Він дуже багато навчився. Ярославчик тепер приходить до школи, йде вперед, знає дорогу, сідає за свою парту чемно, пізніше трішки неслухняний, але так як всі діти», – зазначила вчителька Славчика Ольга Левицька.
Відтак батьки особливих діток поскаржилися на обласну ПМПК в Міністерство освіти.
«Багато скаржились, скажімо, на некоректне поводження з батьками. Є багато скарг, що немає умов для того, щоби діагностувати належним чином дитину. Немає приміщення, нема достатньо часу для того, щоби ця діагностика була показовою», – зазначила голова ГО «Батьки «Джерела» Юлія Аронова.
Натомість в обласній ПМПК заявляють, що ця скарга їм як ніж у спину, бо напередодні зустрічалися із батьками з цієї громадської організації і письмових звернень від них не було. Не визнають тут і претензій батьків обох Ярославів. Кажуть,що керувалися програмами.
«Хлопчик, який має часті епілептичні напади, який не вміє орієнтуватися в навколишньому середовищі, який не вміє себе обслужити, для чого дитині вивчати англійську мову? Є затверджені навчальні програми, є предмети найважливіші для таких дітей, це є корекційно-розвиткові заняття, а корекційно-розвиткові заняття цій дитині не надавалися. Тому ми всього лиш рекомендували проводити заняття згідно з програмою», – наголосила керівник обласної ПМПК Оксана Лака.
Втім Міністерство освіти пообіцяло львівським батькам реорганізувати медико-психологічну консультацію, а український центр практичної психології відповів, що визнає порушення. Батьки ж запевняють: не просто скаржилися, а підготували пропозиції, як покращити роботу комісії, яка вирішує долі особливих діток.