Мешканці Західної України найактивніше захищають свої права, – опитування
У Львові у п’ятницю, 15 грудня, у межах проекту «День прав людини у вашому місті» презентували результати першого комплексного загальнонаціонального опитування «Що українці знають та думають про права людини», відповідно до якого мешканці західного регіону країни виявилися найбільш активними у спробах захищати свої права. Про це повідомили у Центрі інформації про права людини.
«Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Що стосується інших пріоритетних для західного регіону (зокрема, і Львівської області) прав, то другу позицію має право на соціальне забезпечення, третю – на справедливий суд. Цікаво також, що право на свободу думки та совісті посіло тут четверте рейтингове місце, тоді як в усіх інших регіонах воно навіть не увійшло до переліку найбільш згадуваних», – повідомила керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко.
До найважливіших для західного регіону цінностей увійшли свобода (71,1%), гідність (67,2%), безпека (62,5%), справедливість (58,4%) та вільний розвиток особистості (50,7%).
Утім, за словами авторів дослідження, висловлену високу оцінку цінності свободи можна поставити під сумнів. Адже коли респондентам запропонували обирати, що є пріоритетним – добробут чи свобода – думки розділилися. Загалом по Україні третина респондентів виявила готовність в обмін на власний добробут поступитися державі часткою своїх прав та громадянських свобод. Тим часом у Західній Україні частка таких респондентів сягнула 48,5%.
Що стосується рівня дотримання в Україні прав людини, то загалом українці оцінюють його на середньому або меншому за середній рівень (від двох до трьох балів за п’ятибальною системою). Проте мешканці Заходу більш оптимістичні, ніж решта українців, зокрема, оцінюючи дотримання базових прав особистості (3,19 бали) та політичних прав (3,25 бали).
Результати дослідження свідчать, що близько половини українців зіштовхувалися із порушення власних прав. Але найбільш неоднозначною з цієї точки зору виявилась ситуація на Заході.
«З одного боку, мешканці цього регіону частіше за представників інших областей відзначали систематичність порушення своїх прав (близько 16%) – тут значно частіше скаржились на порушення права на достатній рівень життя та порушення права на охорону здоров‘я – тоді як в інших – від 2% до 8%. З іншого боку, мешканці Заходу також значно частіше (близько 53%) стверджували, що ситуацій порушення їхніх прав не було», – розповіла голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.
Важливо додати, що у Західній Україні виявилося найбільше тих, хто здійснював спроби захищати свої права у випадку їх порушень – майже 20% опитаних.
«Варто зазначити, що це єдиний регіон, в якому до рейтингу уявлень населення про найефективніші способи захисту прав потрапило звернення до поліції. Воно посіло четверте місце. На першому, як і по Україні в цілому, опинилися ЗМІ, на другому – суд (що, до речі, не властиво для інших регіонів), третє посіли родичі та пошук потрібних знайомств», – прокоментував виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Західний регіон також продемонстрував найвищий рівень толерантності серед усіх регіонів України. Жителі Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської, Хмельницької, Рівненської, Чернівецької та Тернопільської областей заявили, що не можна обмежувати права внутрішньо переміщених осіб (більше 76%), безробітних (71%), ЛГБТ (56%), ромів (більше 52%), колишніх засуджених (52%) та наркозалежних (46%). Загалом по Україні більше половини опитуваних визнали наявність проблеми дискримінації у суспільстві, а 40% людей зазначили, що особисто зіткнулись із дискримінацією.
Додамо, на площі Ринок перед входом у Львівську міськраду розмістили тематичну експозицію з шести кольорових конструкцій-кубів, проілюстрованих найважливішими даними з дослідження. Регіональні особливості у відповідях респондентів представлені стосовно п’яти регіонів України – Заходу, Сходу, Півдня, Донбасу та Центру. Окрім того, на площі працює інформаційний намет: зацікавленим розповідатимуть про опитування та діяльність правозахисних організацій, до яких можна звертатися за безкоштовною допомогою.
Зазначимо, дослідження було проведене Фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» та Центром інформації про права людини за ініціативою Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та при підтримці ПРООН в Україні. Участь в опитуванні взяли понад 2 тис. респондентів по всій Україні.