Ми створюємо умови для творення унікальних ідей, - керівник програми Executive МBA
25 жовтня на ZAXID.NET відбулась чат-конференція з керівником програми Executive МВА Яриною Бойчук. Під час чату ми поговорили про переваги та особливості навчання у цій програмі, ймовірність розвитку особистості через бізнес-навчання та що таке бізнес-освіта загалом та Executive MBA.
- Поясніть, будь ласка, що є спільним та відмінним між програмами MBA, PhD, а також аспірантурою?
- У світовій освітній практиці програми МВА (Master of Business Administration) та PhD (doctoral degree) є різними як за своєю суттю, тривалістю, так і за результатом, який отримує учасник, який успішно закінчує одну чи іншу програму. Програма МВА зазвичай триває 1,5 - 2 роки та включає прослуховування певних курсів, виконання завдань з кожного курсу, а також може передбачати розробку проекту (залежно від кожної конкретної програми). Ціль після закінчення програми МВА - отримання знань та розвиток компетенцій, управлінських навичок, розробка проекту реального для реалізації у практичному бізнесі. Програма PhD може тривати 4-8 років, зазвичай, це 2-3 роки роботи над курсами (це, власне, і є наша аспірантура) та підготовка дисертації, яка є незалежним дослідницьким проектом і передбачає створення нових знань у певній галузі. Також є вимога публікації таких досліджень у галузевих виданнях. Ціль після отримання ступеню PhD: наукова та дослідницька діяльність у певній вузько визначеній темі. А навчання в аспірантурі – це шлях до отримання наукового ступеню в Україні.
- Які, на Вашу думку, перспективи розвитку економічної науки?
- Власне, розвитком економічної науки займаються науковці зі ступенем PhD, а випускники програм МВА мають всі необхідні знання, навички та компетенції для розробки стратегічних ходів та прийняття управлінських рішень для успішної діяльності компаній.
- Хотілося б отримати Вашу пораду - як краще реалізувати себе?
- Для успішної реалізації особистості, перш за все, варто визначитися з власними цілями. Відштовхуючись від них, можна продовжувати наукову та дослідницьку діяльність, з подальшим захистом дисертації та можливістю викладання у майбутньому, або спробувати себе у практичному бізнесі, створивши якусь інноваційну ідею власного старт-апу, або розпочати кар’єру в уже існуючій компанії та, отримавши необхідний управлінський досвід, продовжити свій особистий розвиток вже на програмі МВА.
- Потенційний учасник півторарічної програми Key Executive MBA Львівської бізнес-школи, яку Ви представляєте, повинен мати щонайменше 5 років управлінського досвіду, вищу освіту, вільно володіти англійською мовою, а також мати можливість заплатити за навчання 13 500 євро (за інформацією сайту LvBS). За які знання, вміння, навички готові платити такі гроші досвідчені в бізнесі люди, які уже і так багато чого досягли в житті?
- До нас дійсно приходять люди, які вже багато досягли у житті і є успішними бізнесменами та керівниками. Але життя не зупиняється і світ змінюється. Зміни відбуваються дуже швидко у теперішньому світі. Нашими учасниками стають люди, які усвідомлюють, що здобути і втримати - це різні речі, а тому шукають нові ідеї і готові дійсно втілювати їх у життя, ставлять перед собою амбітні цілі та прагнуть постійного розвитку власної особистості. Крім того, безцінною складовою програми МВА є ще й середовище спілкування та контакти, які учасники отримують за час навчання на програмі.
- Яким є оптимальне для успішної діяльності підприємства співвідношення між кількістю зайнятих на ньому інженерно-технічних робітників та економістів різних спеціальностей. Чи існує таке співвідношення у світовій практиці? Яким воно повинно бути, на Вашу думку?
- Не існує універсального рішення для всіх компаній. Це залежить від бізнес-моделі самої компанії, яка ця компанія і які її задачі. І, на мою думку, співвідношення інженерно-технічних працівників, економістів та менеджерів у компанії повинно забезпечувати виконання стратегії та досягнення цілей конкретної компанії.
- Чи може особа, в якої немає технічної освіти, відповідної до профілю діяльності підприємства, бути успішним менеджером на підприємстві?
- Звичайно, менеджер без спеціальної технічної освіти може бути успішним керівником певних підрозділів компанії технічного профілю. Дуже часто роблять помилку і кращих технічних фахівців та вузьких спеціалістів роблять керівниками. А насправді це різні спеціалісти і у них різні задачі. Підготовці керівників компанії треба приділяти не менше уваги, ніж підготовці технічних фахівців.
- Чи є сенс отримувати МВА освіту, коли в країні та й у світі економічний спад?
- Власне, в такий час і є сенс отримувати нові знання, можливості і навички, які можна застосувати для генерування нових ідей, розробки нових стратегічних ходів, щоб бути гнучкими і успішно функціонувати в умовах невизначеності. Вважається, що власне в часи нестабільності приймаються найбільш креативні рішення, які у майбутньому виводять компанії та їх керівників на перші позиції. Це - шанс керівника, який приймає стратегічні для компанії рішення, перетворити загрози у можливості.
- Розкажіть детальніше про Executive МВА, а саме: які вимоги до кандидатів на програму Executive МВА, які предмети вивчаються та проекти реалізовуються протягом навчання, як оцінюється Executive МВА на внутрішньому ринку України та в інших країнах?
- Кандидати програми Executive MBA – це ключові люди у своїх компаніях, від яких залежать наступні кроки розвитку власного бізнесу чи компанії, в якій вони працюють. Вони повинні мати щонайменше 3 роки управлінського досвіду, вищу освіту, володіння англійською мовою є необхідним, оскільки програма включає 30% курсів, які викладають іноземні викладачі та 2 міжнародні тури. Ми звертаємо увагу також на різноманітний міжнародний та культурний досвід учасників, їх лідерський потенціал. Програму Executive MBA Львівської бізнес-школи УКУ можна умовно розділити на три частини. Перша - це «Бізнес-контекст» і вона дає розуміння факторів зовнішнього середовища, що мають вплив на життєдіяльність компанії та повинні аналізуватися та враховуватись для прийняття управлінських рішень. Це такі курси як «Макроекономіка», «Філософія та етика ведення бізнесу», «Практика бізнесу та менеджменту в міжнародному середовищі» (це 2 міжнародні тури) та інші. Друга – це «Внутрішні бізнес системи», яка включає курси, що дають безпосередньо знання та навички для управління внутрішніми системами компанії, аналізу відповідності результатів діяльності конкретним цілям компанії. Це курси фінансів (діляться на 5 підкурсів), маркетингу, систем продажу, менеджменту, управління людьми та використання інформаційних технологій в компанії. Третя – це «Бізнес-моделі та організаційний розвиток», яка дає необхідні знання та навички для успішного втілення необхідних змін та розробки стратегічних ходів для успішного розвитку компанії. Вона включає курси «Стратегічне мислення та стратегічне моделювання», «Проривні стратегії», «Організаційна поведінка», «Бізнес-комунікації та зв’язки з громадськістю», «Інноваційні бізнес-моделі» та інші. Більше про курси програми Executive MBA можна довідатись на нашому сайті.
Проект є однією з основних вимог успішного завершення програми Key Executive MBA. Він підсумовує вміння учасників розробляти стратегії та впроваджувати їх на практиці у власних організаціях. Ціллю цієї роботи є застосування учасниками в процесі розробки та втілення проекту знань, отриманих під час навчання на програмі Key Executive MBA та рефлексії, формулювання управлінських висновків.
Щодо оцінки програм МВА, то раніше їх оцінювали рівнем заробітної плати, яку отримували випускники цих програм. Але за умов економічного спаду успішне закінчення навчання на програмі МВА - це можливість бути ефективнішим керівником порівняно з іншими, які не мають цих навичок і знань. Будучи випускником програми МВА, Ви стаєте більш конкурентним керівником.
- Які відмінності та переваги Вашої школи порівняно з іншими школами і програмами в Україні?
- Ключовими особливостями програми Executive MBA Львівської бізнес-школи УКУ є, окрім обов’язкових складових, які враховують усі міжнародні вимоги до програми Executive МВА, складові, які сприяють розвитку учасників як цілісних особистостей. При цьому ми створюємо умови для творення унікальних проривних ідей на перетині бізнес, філософського, гуманітарного та мистецького просторів. І для цього ми вводимо у програму додатково майстер-класи відомих мистецтвознавців, відвідання музеїв та галерей; проводимо зустрічі учасників з відомими діячами з інших сфер: істориками, політиками, дипломатами, мислителями, філософами, релігійними особистостями. Проводимо щорічні міжнародні конференції на різні актуальні теми, запрошуючи гостей з цілого світу. У нас також відбувається спілкування з відомими бізнесменами сьогодення. Наша програма включає також два міжнародні тури до Китаю та Східної Європи, під час яких учасники мають змогу побачити, оцінити та порівняти дуже різні моделі ведення бізнесу та впровадження стратегій в компаніях таких двох різних культурно та економічно середовищ, а також зрозуміти для себе специфіку роботи та співпраці на цих ринках.
Програма також дає розуміння необхідності та етапів впровадження інноваційних високоціннісних низькозатратних проектів та стратегічних ходів. Це можливість оцінити стратегію власного бізнесу, подивитись на можливості розвитку компанії, знайти нові ідеї, розробити стратегію та втілити її у життя. Учасники мають можливість залучити до розробки своїх проектів найкращих викладачів, практиків та консультантів, які допоможуть у втіленні їх ідей.
Навчання на нашій програмі Executive MBA спрямоване на індивідуальний особистісний розвиток. Через спілкування та рефлексію - група формується таким чином, щоб сприяти росту та розвитку особистості. Через індивідуальний супровід - на початку навчання ми проводимо зріз навичок і компетенцій учасників. Також ми надаємо допомогу у постановці персональних цілей та шляхів їх досягнення (коучинг, менторинг).
До викладання на програмі ми залучаємо найкращих викладачів з України та світу. Серед них Павло Шеремета, Голова дорадчої ради Львівської бізнес-школи УКУ, Голова правління та генеральний директор Регіонального Інституту Стратегії Блакитних океанів у Східній Європі і Центральній Азії, протягом трьох років він був президентом і старшим консультантом в Інституті Стратегії Блакитного Океану в Малайзії та брав участь у розробці Національної візії Малайзії 2020. Юрій Логуш, який Очолював Крафт-фудз в Україні та на ринках, що розвиваються і неодноразово був визнаний найкращим топ-менеджером України. Адріан Сливоцький, який входить у рейтинги топ-50 бізнес-мислителів світу та топ-25 бізнес-консультантів та є автором бестселерів з бізнесу. Інформацію про викладачів, які викладають на програмі МВА Львівської бізнес-школи УКУ можна знайти на нашому сайті.
- Скільки людей Ви набираєте по програмі Executive MBA? Чи відслідковуєте кар’єрні злети своїх випускників? Розкажіть про тих, чиї історії успіху найбільше вас вразили?
- По програмі Executive MBA Львівської бізнес-школи ми відбираємо людей так, щоб група складала не більше 22 людей. Кар’єрні злети ми обов’язково відслідковуємо, постійно спілкуємось з нашими випускниками – це вже наша окрема спільнота, яка входить у загальну спільноту Львівської бізнес-школи. Випускники самі повідомляють нам про свої кар’єрні злети, свої починання, які відбулись вже після навчання в МВА. Ми розміщуємо їх історії на сайті з їхнього дозволу. Можу сказати, що ми пишаємось своїми випускниками.
Цікавими є ті історії, результат котрих вже можна побачити на вулицях Львова. Наприклад, у нас є один проект – це галерея сучасного сакрального мистецтва одного з наших учасників - «ICONART». Вона започатковувалась як проект і тепер досягнула того рівня, що стала бізнес-проектом, тобто приносить дохід своєму засновнику. Ще один цікавий проект є в одного з наших учасників, який прийшов до нас, будучи керівником з продажу однієї з відомих українських компаній у Києві. Згодом він очолив іншу компанію, а під кінець навчання в нас – усе те, що він почув і побачив, надихнуло його на написання книжки, в якій він поділився своїм власним досвідом з продажу, розповів про формування команди, про стратегії продажів. Ця книга вже видана і тепер він вже сам проводить тренінги з продажів.
- Здається, що навчання в МВА більше для «високих» цілей, а що можна застосувати на практиці, у малому виробничому бізнесі у Львові? І ще, чи є якісь грантові програми, які б покривали частину навчання Executive MBА?
- Навчання на програмі МВА коштує по-різному. Тобто можна знайти для себе різні програми як в Україні, так і за кордоном. Якщо це дорого, то можна розділити своє навчання на більш вузькі спеціалізації в бізнесі – це може бути окремо менеджмент, фінанси, маркетинг, управління людьми та багато інших. Людина знаходить для себе ті ланки, які їй у даний момент цікаві, які вона в даний момент бажає залучити і вдосконалити у своєму бізнесі. У нашій Львівській бізнес-школі є для цього відкриті програми, серед переліку яких можна обрати для себе відповідний курс. А стосовно маленького бізнесу та високих цілей – наша програма дає можливість подивитись на свій бізнес по-іншому, адже буває, що не вийшовши за рамки цього бізнесу, ми не усвідомлюємо його можливостей.
Я розповідала про людей, які займались однією діяльністю, але, прийшовши до нас на навчання, вони розширили свої рамки настільки, що вийшли за межі свого бізнесу і створили щось нове. Тому наша програма сконцентрована на особистісному розвитку і ми не обмежуємось лише бізнесом, який є на даний момент в учасника. Можна вдосконалюватись навчаючись на відкритих програмах, і на корпоративних програмах, а також у нас є цікаві нові програми з управлінськими командами – це коли навчається управлінська команда компанії з 5 людей і вони разом працюють над розробкою та вдосконаленням певних систем компанії.
- Де краще здобувати ступінь МВА – в Україні чи за кордоном?
- Ступінь МАВ краще здобувати в тій країні, де Ви маєте намір провадити далі свій бізнес, щось створювати чи найматись на роботу. Якщо Ви плануєте виїжджати за кордон, то кращий і більший доступ до інформації про ці ринки буде у програмах МВА за кордоном. При цьому пораджу обирати по рейтингу найкращі з бізнес-шкіл, які пропонують найбільш прикладні МАВ програми. Якщо Ви плануєте провадити свій бізнес в Україні, працювати в українських компаніях або в іноземних, які працюють на території України, то краще бути в курсі наших ринків, слідкувати за подіями в Україні, зовнішнім середовищем діяльності своєї компанії.
- Чи видається у МВА диплом магістра державного зразка і чи визнається цей диплом за кордоном?
- Диплом магістра не є державного зразка і для програм МВА ми не вважаємо, що це потрібно, оскільки в нашій освіті держава створює більше перепон, ніж можливостей. Тому від цього відштовхуватись не можна і це не може бути критерієм для оцінки школи в Україні. Ми видаємо додаток до диплому, в якому описані всі курси, які пройшов учасник, а вони повністю відповідають міжнародним стандартам, і всі оцінки, які отримав учасник за час навчання на програмі по окремих курсах та за дипломний проект.
- Чи є програми для здобуття наукового ступеня Ph.D? Якщо так, то чи прирівнюється в Україні цей ступінь до кандидата наук автоматично, чи потрібна нострифікація?
- У нас програми для здобуття наукового ступеня Ph.D немає, як і взагалі в Україні, бо Ph.D не є українським ступенем. У нас не визнаються Ph.D навіть Гарварду чи Оксфорду і вони потребують нострифікації. При чому ця нострифікація відбувається за дуже нелегкою схемою. Тому треба переглянути, якою є ціль потенційного учасника - чи стати тут кандидатом і мати можливість викладати в наших вишах, чи стати викладачем міжнародного рівня і отримати Ph.D за кордоном. Ми пропонуємо МВА, який є більш практичним у застосуванні до бізнесу, до вирішення конкретних завдань у бізнесі. Ph.D є суто науковим ступенем.
- Які, на Вашу думку, галузі слід розвивати на Львівщині? Недавно мер Львова стверджував, що це туризм й ІТ. Чи погоджуєтеся Ви з цим твердженням?
- Це туризм, ІТ, я погоджусь з цим твердженням, але не тільки. І я не чула, щоб мер Львова стверджував, що це виключно ці галузі. Можливо, в даний момент їм більше уваги приділяється, бо є люди з цих сфер, які зацікавлені в їх розвитку та популяризації. Тому, якщо є на Львівщині люди зацікавлені у розвитку своїх альтернативних сфер і запропонують цікавий проект, я думаю, що мер Львова їм не відмовить у підтримці. Ми, наприклад, особисто зацікавлені у розвитку освіти у Львові. Хотілося б, щоб Львів став центром освіти в Україні, щоб ми могли пишатись своїми навчальними програмами і закладами. Для того УКУ і Львівська бізнес-школа, зокрема, докладаємо всіх зусиль, щоб бути достойно представленими на ринку освіти України.