МОЗ викрили на закупівлях надто дорогих костюмів біозахисту для лікарів
МОЗ купує костюми по 500 грн, тоді як волонтери і місцеві лікарні купують їх за ціною до 300 грн
До теми
Міністерство охорони здоров'я України у зв’язку зі спалахом коронавірусної хвороби закуповує костюми біозахисту для лікарів за завищеними на 40% цінами, заявили представники пацієнтських організацій на прес-конференції в Києві у вівторок, 21 квітня.
За словами виконавчої директорки благодійного фонду «Пацієнти України» Інни Іваненко, державне підприємство «Медичні закупівлі України» (МЗУ) закупило костюми біозахисту, суттєво знизивши на них ціну. Водночас МОЗ оголосило аналогічний тендер, який провело самостійно. При цьому в закупівлі міністерства було виставлено додаткові вимоги до костюмів біозахисту, які раніше не висували ні під час закупівлі МЗУ, ні під час закупівель, які здійснюють клініки та місцеві органи через систему ProZorro.
«Фактично МОЗ змінило вимоги [до костюмів біозахисту - ІФ], щоб забрати закупівлю, щоб тендери проводив власний тендерний комітет. МОЗ не дало держпідприємству МЗУ можливості здійснювати закупівлі», – сказала Інна Іваненко, яку процитувала агенція «Інтерфакс-Україна».
За підрахунками пацієнтських організацій, тим, що закупівлю здійснює тендерний комітет відомства, а не МЗУ, МОЗ може перевитратити 40% бюджетних коштів за рахунок резервного бюджету для боротьби з Covid-19, на які можна було додатково закупити 50 тис. захисних костюмів для медиків.
За словами Іваненко, волонтери купують для українських лікарів костюми приблизно за 200 грн, медзаклади в регіонах – по 200-300 грн, МЗУ планувало закупити костюми по 245 грн, натомість МОЗ має намір закупити костюми по 500 грн за штуку, а це може призвести до того, що лікарні отримають на 70 тис. костюмів біозахисту менше.
Іваненко зазначила, що виробник костюмів біозахисту, які закупили «Медичні закупівлі України», вже виготовив частину цих костюмів і був готовий їх доставити. Вона додала, що ці костюми мали всі необхідні документи та повністю відповідали вимогам, які до початку тендеру надіслало МОЗ. Вимоги до костюмів міністерство змінило вже після того, як МЗУ здійснило закупівлю.
У свою чергу член правління Центру протидії корупції Олена Щербан вважає, що до МОЗ повертаються тендерні схеми часів міністерки охорони здоров’я часів президентства Віктора Януковича Раїси Богатирьової.
«Є новостворене ДП "МЗУ", є міжнародні організації, які продемонстрували ефективність закупівель, проте МОЗ нині перетягує на себе закупівлі, повертаючи схеми минулих років. Якби МОЗ хотіло захистити лікарів, воно забезпечило б закупівлі медикам захисних костюмів два місяці тому, а не зараз проводило самостійні тендери», – сказала вона.
Щербан також зазначила, що МОЗ не виставляло якихось додаткових вимог під час закупівель, які відбувалися через систему ProZorro.
«Якщо МОЗ вважає, що ці вимоги такі важливі, то чому вони не виставили ці вимоги раніше?» – констатувала вона.