Мустафа Джемілєв йде з політики
Народний депутат, глава меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив про завершення політичної кар'єри. Він пообіцяв не брати участі у парламентських виборах і не висуватися на пост глави меджлісу.
Про це повідомляє «Коммерсант-Украина».
"Я постарів і хочу дати дорогу молодим", - заявив Джемілєв. Цю заяву він зробив до того, як стало відомо про узгодження президентом Віктором Януковичем кандидатури нового прем'єр-міністра Криму.
Нагадаємо, Джемілєв вже двічі намагався піти з посту глави меджлісу в 2007 і 2009 роках, але більшість делегатів курултаю (національного парламенту) не приймали його відставку на тій підставі, що у статутних документах меджлісу не передбачено добровільне складання повноважень. "Єдиний вихід – не балотуватися в делегати курултаю, оскільки голову обирають з числа делегатів", – зазначив лідер кримських татар
Мустафа Джемілєв пообіцяв допомагати майбутньому голові меджлісу. "У мене тут є свої амбіції: дуже багато розмов, що авторитет кримськотатарського руху тримається за рахунок Мустафи Джемілєва, а я хочу довести, що справа не в Мустафі".
Політичні опоненти глави меджлісу сприйняли його заяви скептично. "Я багато років знаю Мустафу-агу і повинен сказати, що не в східних традиціях відхід лідера такого рівня. Я думаю, що тут більше східної хитромудрості, ніж якоїсь вивіреної і осмисленої позиції", - сказав заступник голови Верховної ради Криму, член фракції "Регіони Криму" Григорій Іоффе. Крім того, на думку Іоффе, "в кримсько-татарському національному русі зараз немає фігури такого рівня як Мустафа Джемілєв".
Заступник голови меджлісу Ахтем Чийгоз також вважає, що відставка Мустафи Джемілєва може негативно позначитися на політичних позиціях національного руху: "Відхід таких лідерів як Мустафа Джемілєв ніколи не залишається безслідним, і якщо це все-таки відбудеться, меджліс, звичайно, може ослабнути" .
Видання відзначає, що формат участі представників меджлісу в парламентських виборах 2012 року поки не визначений. Оскільки давній партнер кримських татар - партія "Народний рух України" - зараз не може гарантувати їм проходження до Верховної Ради, меджліс веде перемовини з різними політичними силами, зокрема, з партіями "Фронт змін" Арсенія Яценюка і "Удар" Віталія Кличка. "Якщо Рух піде на вибори з однією політичною партією, а курултай віддасть перевагу іншій, то тут, звичайно, дороги розійдуться. Але якщо ми зорієнтуємося на одну й ту ж політичну силу, значить, підемо далі разом. Але це не завадить нам на місцевих виборах йти з Рухом, бо в Криму Рух – це, в основному, кримські татари ", - сказав Джемілєв.
Мустафа Джемілєв народився у Криму в листопаді 1943 року, а в травні 1944-го разом з батьками був депортований до Узбецької РСР. Був засуджений за "антирадянську діяльність" і в загальній складності у в'язницях і засланні провів 15 років. З 1991 року - голова меджлісу кримсько-татарського народу. З 1998 року - депутат Верховної Ради II-VI скликань.