На бібліотеці ім. Стефаника у Львові відкрили меморіальну дошку про Заклад Оссолінських
Бібліотека імені Оссолінських пробула у приміщенні 113 років
На стіну Національної наукової бібліотеки імені Василя Стефаника у Львові встановили меморіальну дошку на честь перебування у ній Національного Закладу імені Оссолінських.
Публічна бібліотека польського шляхетного роду працювала у приміщенні читальні 113 років. З дозволу австрійського уряду її перевезли з Відня до Галичини і заповітом власника Юзефа-Максимиліана Оссолінського подарували Львову.
На честь сторіччя бібліотеки, тут повісили меморіальну дошку, але у 1940 році радянська адміністрація її зняла. Відновити почесний знак взялася польська сторона. На це пішло кілька років.
«Вірю, що відновлена завдяки нашим старанням і зусиллями польських колег меморіальна дошка, нагадуватиме про спільну історичну минувшину українського і польського народів", - зауважив генеральний директор Національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника Мирослав Романюк.
«Це дуже добрий приклад польсько-української і українсько-польської приязні, в якій ми сьогодні наголошуємо на солідарності і інтегрованості України. По-друге, це добрий приклад культурної відкритості Львова, відкритості на минуле вашого міста», - зазначив президент Вроцлава Рафал Дуткевич.
Довідка. Інституція під назвою «Родинна фундація публічної бібліотеки ім. Оссолінських» була заснована у Відні у 1718 році. Ініціатором її створення був відомий польський вчений, бібліофіл, колекціонер граф Йозеф Оссолінський. Установа мала складатися з колекції книг, рукописів, гравюр, карт, медалей, картин, скульптур, а також земельних маєтків, призначених на її утримання.
Представники графа у Львові закупили руїну колишнього монастиря кармелітів. У 1827 році значна частина колекції Оссолінського з дозволу австрійського уряду, була перевезена до Галичини і заповітом власника подарована її столиці – Львову. Це була галицька інституція, яка значною мірою утримувалась дотаціями львівського магістрату і податками багатонаціонального місцевого населення.
Окрім зазначених фондів, у бібліотеку ввійшли цінні документи греко-католицьких монастирів, ліквідовані цісарем Йосипом ІІ. Бібліотека також отримувала обов’язковий примірник місцевого друку.
З історією львівського закладу ім. Оссолінських пов’язана багатогранна діяльність багатьох поколінь бібліотечних працівників, адміністраторів та вчених, які доклали чимало зусиль для збереження цінної історичної інформації.
На початку січня 1940 року на базі шести найбільших бібліотек у Львові було організовано Львівську філію бібліотеки Академії наук. Саме в цей час була знята з фасаду меморіальна таблиця, що була встановлена 1928 році в пам’ять про сторіччя з дня заснування Оссолінеуму та про його засновника Юзефа-Максиміліана Оссолінського.
Сьогодні у цьому будинку розміщений центральний корпус Львівської національної бібліотеки ім. Стефаника.