На Львівщині нема можливостей для підкупу виборців, – експерт
На Львівщині немає можливостей для підкупу виборців на президентських виборах у травні. А ті мешканці, які на виборах 2010 та 2012 року були готові продавати свої голоси, зараз цього робити не хочуть.
Про це повідомила 31 березня виконавчий директор «Комітету виборців України» на Львівщині Оксана Дащаківська.
З її слів, роботу у виборчкомах оплачують, згідно із законодавством, з державного бюджету. Однак в Україні є практика, що політичні сили доплачують членам комісій ще так звані гонорари.
«Але є ініціатива від багатьох охочих працювати в комісіях, аби робити це без таких партійних доплат. Це запорука прозорості виборчого процесу. У Facebook навіть створено групу «Перші безкоштовні вибори», куди можна зголошуватися для роботи в комісіях», – повідомила Оксана Дащаківська.
Однак, зауважила вона, на цих виборах зареєструвалась низка невідомих кандидатів. І, ймовірно, люди, які підуть працювати їхніми представниками у виборчкоми, робитимуть це за гонорари.
«В області – запізнілий процес формування виборчих штабів. Як ніколи висока ймовірність, що штаби будуть прив’язані я до партійних організацій на Львівщині. І власне голови партійних осередків нестимуть відповідальність за перебіг виборчого процесу», – вважає Оксана Дащаківська.
Водночас, з її слів, кандидати на президентську кампанію не готові затрачати багато грошей і багато відповідальності за це покладено на рівні областей, районів, округів.
«Тут представники кандидатів і штаби мали б самі знаходити фінансування на свою діяльність. Очевидно, це буде конвертуватися в можливість впливу на владу, владні посади тощо. У США, наприклад, виборці дають гроші кандидату, якому довіряють. У нас все зупиняється на впливі бізнесу і груп тиску, які таким чином забезпечують собі подальшу реалізацію бізнесових інтересів», – сказала експерт.
Також, за словами Оксани Дащаківської, виборці Львівщини ще не визначились, за кого голосуватимуть на президентських виборах.
Голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Олександр Черненко повідомив, що на виборах 25 травня в Україні будуть присутні близько 3 тис. міжнародних спостерігачів. Зокрема, лише від ОБСЄ приїде 300 довготермінових та 700 короткотермінових (працюватимуть лише у день виборів) спостерігачів. Від КВУ працюватиме 2 тис. спостерігачів. Крім цього, по всій країні спостереження проводитимуть Громадська мережа «ОПОРА» та ГО «Удар», а також регіональні організації – на місцевому рівні.
Нагадаємо, 30 березня завершилась подача документів до ЦВК охочими балотуватись у президенти України. До 4 квітня Центрвиборчком має завершити реєстрацію кандидатів. Вибори відбудуться 25 травня цього року.