На Львівщині цьогоріч восьмеро людей заразилися від кліщів збудником хвороби Лайма
До теми
Уже більше двох десятків мешканців Львівщини цього року звернулися до медиків через укуси кліщів. Причому, у вісьмох випадках у жуків-кровопивців виявили збудник хвороби Лайма. Вона вражає нервову систему та опорно-руховий апарат і може навіть призвести до інвалідності.
На Аниній головці батьки знайшли кліща. І одразу ж вирішили їхати у лабораторію, аби перевірити чи він не заразний.
«Ми живемо у сільській місцевості ― село Басівка. Відповідно, ми гуляємо кожен день в лісі і, напевно, там вкусив кліщ в голову моєї дитини. Ми приїхали сюди здати аналіз, щоби знати чітко, чи нема хвороби Лайма в дитини. Ну а самі не витягуємо, щоби то не було небезпеки», ― говорить мама дівчинка пані Ліля.
Та з лабораторії батьків направляють до хірурга. Кровопивцю перевірять, але лише після того, як лікар його витягне. Це можна зробити і самотужки. Головне ― правильно, аби кліщ залишився живий.
«Інколи знімають, закривають його герметично, обробляють спиртом і приносять через день. Він вже засихає під спиртом, і ми не можемо зробити дослідження. І звернути увагу треба населенню, що кліщ поміщаємо або в баночку, або маленьку пробірочку, закриваємо чи ваткою чи марлічкою, так, щоби він не виліз. Можна йому налити трохи води, але не спирту», ― пояснює лікар-бактеріолог Оксана Величко.
Єдина на всю область лабораторія, в якій можуть перевірити, чи заразним був кліщ, є в обласній санстанції ― у Львові на вулиці Круп'ярській, 27. Дослідження платне, коштує майже 73 гривні. І хоч сезон кліщів тільки починається, цього року вже дуже багато звернень.
«Цього року до нас почали звертатися раніше, аніж зазвичай, я би так сказав. До сьогоднішнього дня до нас вже звернулася 21 людина, в якої були присмоктування кліща. І в восьми випадках методом лабораторного дослідження були виявлені борелії. І ще у двох випадках поки що нема результатів. Тобто майже кожен третій кліщ виявився заразним. Це дуже серйозно», ― наголошує заступник головного лікаря обласної санстанції Олег Когут.
Борелії ― це бактерії, що викликають хворобу Лайма. Кілька років тому від кліща нею заразився і Юра. Побачив на нозі кровопивцю, але перевірити його злегковажив.
«Я його здер, замастив йодом і воно ніби все засохло. А десь за 10 чи 12 днів то місце почало червоніти і така біла плямка з’явилася. Я тоді пішов до свого сімейного лікаря, який сказав, що це може бути Лайм-бореліоз і направив мене в інфекційну лікарню», ― розповідає львів’янин Юрій Гелитович.
Курс антибіотиків і Юра вилікував хворобу. Втім не завжди, кажуть лікарі, вона проявляє себе одразу і навіть може зробити людину інвалідом.
«Воно може проявити себе пізніше, через декілька навіть років. Інколи людина лікується від ревматичних болів, болів в суглобах, не знаючи про то, що вона колись захворіла, перенесла в такій невираженій формі захворювання, а часто воно так і буває», ― пояснює Олег Когут.
Найімовірніше підхопити кліща у лісі або парку. Раз на три місяці Марта дає своєму собаці таблетки від кліщів, але і це, каже, не рятує.
«Після однієї 5-хвилинної прогулянки по такій сухій траві приходить один-два кліщі додому. Ну і найгірше, що ми зустріли кліща в дитини на футболці», ― розповідає львів'янка Марта Захарова.
Відтак цього року, як і торік, у зелених зонах Львова будуть труїти кліщів. Займуться цим щойно підсохне і стовпчики термометра піднімуться вище плюс 15.
Саме при такій погоді кліщі стають найактивніші.