На Львівщині є лише одна ампула зміїної протиотрути
Потреба у протизміїній сироватці в області – 30-40 ампул
До теми
Антиотрута – в дефіциті. Львівщина отримала лише одну ампулу сироватки проти зміїних укусів, вона надійшла ще раніше централізовано – з МОЗ України. Такі ж надходження були і в усі інші області.
Ця сироватка імпортного виробництва. «Орієнтовна вартість препарату – в межах від 6 до 9 тис. грн. Очевидно, він не зареєстрований на території України. А сам процес реєстрації більш дороговартісний, ніж цей об’єм поставки, яка надійшла», – пояснила обласний позаштатний спеціаліст з вакцинопрофілактики на Львівщині Наталія Гончар.
Поміж тим потреба у протизміїній сироватці в області – 30-40 ампул. Але її вже багато років поспіль міністерство не розподіляє на лікувальні заклади.
Мешканку Самбірського району Світлану до районної лікарні привезли, коли в лісі її вкусила змія. Три дні жінка була в реанімації. До лісу ходила разом з чоловіком по березове пруття. Взулась тоді на босу ногу в легкі тапочки.
«Та я думала зразу, що мене кропива обпекла. Ну а як подивилась – мене щось вкусило. І побачила, як щось швидко полізло зразу в траву. Почала помалу нога пухнути, я дійшла додому. Коли пришла, почала сильно блювати і ми пішли до фельдшерки. А вона вже викликала швидку», – розповіла Світлана.
У Самбірській районній лікарні поміж тим навіть не могли пригадати, коли ж отримували протизміїну сироватку. Хоча важкі випадки траплялися не раз і препарат допоміг би суттєво.
«Це ж протиотрута, то її треба вводити буквально, як тільки вкусила змія. Це готові антитіла, які будуть протидіяти тій отруті. І що скоріше вона буде введена, то скоріше пацієнт вилікується і не зазнає значного шоку після укусу», – зазначив заступник головного лікаря Самбірської ЦРЛ Богдан Марчук.
Оскільки сироватки в медиків немає, то й лікування симптоматичне. Уколами та крапельницями пацієнта просто виводять з критичного стану.
«Принцип лікування простий – якнайскоріше ту отруту виводити з людини: через нирки, через кишківник, промивати. І найкраще, щоб спеціальна обробка була спочатку. Місце укусу одразу треба вміти добре обробити», – наголосив завідувач хірургічного відділення Самбірської ЦРЛ Роман Согуйко.
Рану потрібно дезінфікувати або бодай промити чистою водою. Можна спробувати отруту відсмоктати. Покласти холод і намагатись менше рухатись. До лікарні – якнайшвидше.
На Львівщині з отруйних змій поширена гадюка звичайна і зрідка степова. Чіткий зигзагоподібний малюнок – їхня головна ознака. Хоча вони бувають і чорні. Отруйні – навіть щойно народжені змійки.
«Навесні гадюки більш небезпечні, отрута їхня більш токсична, ніж влітку. Що більша гадюка, то вона небезпечніша, бо більшу дозу отрути може занести людині. Коли збираєтеся до лісу, бажано взяти закрите взуття. Якщо в лісі йдете чи в полі, то краще взяти зі собою палицю і розгортати нею кущі та траву», – порадив зоолог міського дитячого еколого-натуралістичного центру Андрій Дзюбик.