Надія Савченко опублікувала списки полонених та зниклих безвісти на Донбасі
Депутатка оприлюднила списки полонених попри застереження від СБУ
Позафракційний народний депутат Надія Савченко опублікувала списки полонених на Донбасі українців, попри застереження від СБУ, що оприлюднення таких даних може нашкодити самим полоненим та їхнім родичам.
«В цих списках, що ми зібрали за дев'ять місяців після мого повернення, вже можуть бути неточності. Когось могли обміняти так, що й ніхто не знав, про когось можуть бути не точні чи не повні данні. Тому звертаюся до всіх людей, кому не байдуже чуже горе, давайте розшукаємо наших хлопців разом», – написала нардеп на своїй сторінці у Facebook.
Савченко уточнила, що існує «дві категорії обміну».
«Перша категорія це наші військовополонені, що знаходяться на окупованій, Росією, території Донецької та Луганської областей України. Українською стороною подається запит на 129 людей. Протилежна сторона підтверджує 42 людини. Ще Україною розшукується 494 безвісті зниклих. Вони пропорційні обміну на ув'язнених в Україні по списках, які запрошують представники окупованих, Росією, територій Донецької й Луганської областей України. Від «ДНР» в списках таких людей 524, а від «ЛНР» 377 людей. Частину людей з цих списків українська сторона також підтверджує, приблизно 256. При таких розкладах маємо перший етап обміну підтверджених осіб з обох боків - це 42 на 256», – уточнила нардеп.
За її даними, «друга категорія обміну – це українські політв'язні, що утримуються у російських в'язницях та в окупованому, Росією, Криму».
«Їх на даний час 44 людини. В Україні у в'язницях теж є російські громадяни, які відбувають покарання за злочини скоєні проти територіальної цілісності України та проти українського народу в період з 2014 по 2016 роки. Їх на даний час 102 особи. Маємо перший етап обміну по другій категорії «всіх на всіх» – це 44 на 102», – зазначила Савченко.
Зауважимо, що депутатка опублікувала списки полонених попри застереження від СБУ. Зокрема, 7 січня радник голови СБУ Юрій Тандіт заявив, що Служба безпеки України має намір провести роз'яснювальну роботу із Надією Савченко щодо її наміру опублікувати списки військовополонених і зниклих безвісти українців.
За його словами, в Україні існує певне законодавство, яке обмежує публікацію будь-якої інформації, пов'язаної з даними про військовополонених, і ця інформація не повинна використовуватися для політичного піару і маніпуляцій, пише «Укрінформ».
Радник голови СБУ пояснив, що поширення прізвищ військовополонених може нашкодити їх близьким, які перебувають у досить важкому емоційному стані через ці події, тому «будь-яка інформація, яка пов'язана із заручниками, може мати характер не тільки корисної інформації, а й нашкодити їх рідним, дуже важливо пам'ятати про це».