Напівзруйнований Поморянський замок вперше за 40 років отримав гроші на реставрацію
Нещодавно залишками унікальної пам’ятки засипали ями на дорозі
Унікальний замок XVI століття у селі Поморяни, що на Золочівщині, вперше за 40 років отримає гроші на реставрацію. Щоправда, про відновлення пам'ятки не йдеться, а лише про гостроаварійні роботи.
Замок, який десятиліттями осипався і розкрадався, зараз у вкрай плачевному стані. А нещодавно навколо нього розгорівся гучний скандал. Львівські волонтери вивезли із замку кілька тонн цегли та штукатурки і як будівельне сміття висипали їх на дорогу, аби засипати ями.
Про те, що з унікальної пам'ятки вивозять залишки стін, забили на сполох активісти руху «Я – Поморянський замок». Небайдужі зорганізувалися у спільноту і тепер наглядають за палацом та прибирають біля нього. Заїхати до замку трактором, кажуть, покерувала одна із львівських волонтерок.
«Вона, якщо я не помиляюся, голова громадської організації "Україна-Європа-Світ", появилася, хотіла нам активно допомагати. Всіх запевняла, що має всі дозволи», – розповів член спільноти «Я – Поморянський замок» Назар Кулик.
Рештками старовинної цегли та штукатурки залатали... ями на дорозі. Та волонтерка запевняє, шкоди наробити не хотіла. Це, мовляв, була підготовка до геологічних досліджень, а сама громадська організація допомагає рятувати замок від знищення.
«На об'єкті весь час був присутній спеціалізований виконроб, спеціалізованої фірми, яка має право на проведення реставраційно-будівельних робіт з пам’ятками національного значення, який сидів і казав: оце можна, оце не можна, це безпечно, це небезпечно», – пояснила волонтер громадської організації «Україна-Європа-Світ» Ганна Гаврилів.
Щоправда, погоджень на ці роботи не було ані від Міністерства культури, ані від ОДА. Чи вивезли щось цінне – невідомо, але розбирати завали точно було небезпечно, кажуть посадовці.
«То сміття будівельне, яке зібралося біля стін, воно служило певною опорою, контрофорсом для тих стін, які є, тобто якщо вибрати той вантаж з-під стін, могла б бути якась аварійна ситуація», – наголосив начальник відділу охорони історичних пам'яток Львівської ОДА Ігор Амбіцький.
Адже багато років замок руйнується на очах. Якщо його не почнуть рятувати, причому негайно, то про якусь одну стіну, якою засипали ями, вже навіть ніхто не згадає, бо за декілька років ця пам'ятка архітектури стане суцільною горою каміння.
«Я розумію, що то є артефакт, щось цінне, але скільки років то розкрадали, воно нікому не було потрібне, зараз ми щось робимо і нам вже розказують. Від цієї проблеми ховалися 30 років. Факт на лице. Ховалися від проблеми. А що сталося? Сталося ще гірше», – заявив сільський голова Поморян Володимир Бас.
У стані напівруїни Поморянський замок нарешті дочекався грошей на реставрацію. Вперше за останні 40 років. 700 тис. грн, які виділили з обласного бюджету, підуть на проект та першочерговий порятунок пам'ятки.
«Ми зможемо зберегти ті фрагменти, які є, законсервувати. Дочекатися кращого часу й умовно в межах року-двох, можливо, з'являться гроші і тоді продовжити роботи», – розповів Ігор Амбіцький.
З роботами треба поквапитися, бо в такому стані, як зараз, – сходяться експерти, – замок вже не переживе наступної зими.
Як розповів і показав сільський голова Поморян Володимир Бас, одна із стін замку уже достатньо нахилена, тож може впасти і всі «артефакти розлетяться по всьому подвір’ї».