Напруження щодо УПА не відповідає інтересам Польщі, - політолог
Напруження в польсько-українських стосунках, яке виникло через проект ухвали Сейму щодо подій на Волині 1943 року, не відповідає інтересам Польщі, вважає польський політолог Міхал Шулдржинські.
У коментарі для видання Rzeczpospolita політолог зазначив, що базовим інтересом Польщі в східному напрямку її зовнішньополітичної діяльності є «притягнення» Києва якомога ближче до Заходу, а в короткій перспективі – підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
«Цій меті мають підпорядковуватися всі дії польської держави, пов’язані з нашим східним сусідом. Зростання напруги в польсько-українських стосунках в контексті відзначення 70-ї річниці волинського злочину відтак не відповідає інтересам нашої країни. Він відповідає інтересам Росії, яка намагається втягнути Київ у сферу своїх впливів», – пише Міхал Шулдржинські.
Відтак, за словами політолога, слід вкрай делікатно підходити до дискусій з приводу проекту ухвали у Сеймі. Зокрема, Шулдржинські вказав на те, що найбільш обережний проект ухвали подала Громадянська Платформа, забравши з тексту термін «геноцид». «Політики з ГП хочуть лагодити польсько-українські стосунки. Наміри – шляхетні, але питання в тому, чи не пішли вони задалеко», – пише політолог.
За його словами, чинна українська влада не має нічого спільного з традицією УПА, а також не має ані правової, ані політичної відповідальності за дії озброєних українських загонів під час Другої Світової війни.
«Польська держава зобов’язана вшанувати жертв Волині… Багато чого, втім, показує, що добрі наміри депутатів від ГП принесуть результати, протилежний до передбаченого. Не буде поєднання з українцями, а в Польщі вибухне чергова дискусія про історію», – резюмує Міхал Шулдржинські.
Нагадаємо, що в польському Сеймі зареєстровано проект ухвали, в якій ОУН-УПА пропонується визнати злочинною організацією. Схожий проект ухвали зареєстрований і у верхній палаті польського парламенту – Сенаті.