Найщасливіші люди в Україні живуть на заході, найнещасніші – на сході, - соціологи
57% опитаних соціологами жителів України відчувають себе щасливими, 22% - частково щасливими, частково ні, а 17% назвали себе нещасними.
Згідно з результатами дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке було оприлюднено 8 липня, на заході країни щасливими себе називають 68% опитаних, у центрі та на півдні – по 59%, а на сході – лише 38%.
«Наші попередні дослідження показують, що відчуття щастя українцями залежить, по-перше, від задоволеності особистим життям, по-друге, від матеріального добробуту, а по-третє, від задоволеності роботою. Упродовж тривалого часу саме ці три показники визначали, чи вважала людина себе щасливою. Зараз же ми бачимо, що різко виріс вплив задоволеності ситуацією в країні – війна на сході стала тим чинником, який тепер чи не найбільше впливає на щастя українців», - пояснила ZAXID.NET науковий співробітник КМІСу Юлія Сахно.
Дослідження соціологів демонструє пряму залежність між відчуттям щастя та віком і рівнем доходів. Так, найбільше щасливих є саме серед молодих та багатих українців. Серед молоді 18-29 років щасливими почувалися 68%; серед людей віком 30-39 років – 65%; серед тих, кому 40-49 – 55%; серед 50-59-річних українців – 53%; серед 60-69-річних – 50%; серед тих, кому більше 70 років, – лише 41%.
Аналогічна лінійна залежність є й між рівнем доходів та відчуттям щастя: серед найбідніших (тих, кому грошей не вистачає навіть на їжу) щасливими себе назвали 42%; серед малозабезпечених – таких вже 52%; серед людей середнього доходу – 72%; а серед людей із доходами вище середнього рівня – аж 79%.
«Дослідження, що стосуються інших країн, показують, що вплив матеріального забезпечення впливає на відчуття щастя лише до якогось порогу. Після певної суми цей фактор перестає впливати. Втім, важливим є не стільки сам дохід, скільки нерівність доходів – коли людина відчуває, що живе гірше за середній рівень, вона не є щасливою», - зазначила Сахно.
За її словами, кількість щасливих людей в Україні поступово зростала у 2000-их роках, коли зростав і рівень матеріального добробуту. «Зараз економічна криза та війна в Україні погасили оцю тенденцію, і це дуже помітно на сході. У західних, центральних та південних областях рівень щастя суттєво не знизився, але ми це пов’язуємо з тим, що люди розуміють, що зараз є інші, яким набагато гірше. Вони усвідомлюють, що в них не все так погано, як у людей на сході», - додала соціолог.
Зазначимо, що згідно з дослідженням КМІСу, найбільше щасливих українців було у 2010 році – 65%.
Опитування КМІС проводив із 19 по 29 травня. У межах дослідження опитано 2022 респонденти, що мешкають у 108 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим. У Луганській та Донецькій областях дослідження проводилося на територіях, що є підконтрольними Україні). Статистична похибка вибірки для показників близьких до 50% не перевищує 3,3%, а для показників близьких до 5% - 1,4%.