Незрячі діти потрапили на «Різдвяну казку у Львові»
У проекті взяли участь дівчата зі заходу та сходу України
До теми
Двоє незрячих дівчат потрапили на кількаденний проект «Різдвяна казка у Львові». Це 7-річна львів’янка Діана та 8-річна дніпрянка Марія. Обидві навчаються у звичайних школах з інклюзивним навчанням. Аби допомогти глибше пізнати світ, проект їм дозволив самотужки друкувати на принтері Брайля, спробувати озвучити мультик та не лише насолодитися музикою органа, а й обстежити інструмент руками. Незряча Марія вразила, загравши на ньому «Щедрика».
«Мене ніхто не вчив. Я слухаю музику, а потім сама підбираю ноти», – розповіла дівчина.
Марія мріє стати концертмейстером. Вчиться вокалу, гри на фортепіано. У школі – лідер: добре читає, друкує шрифтом Брайля, і це попри вроджену ваду зору.
«Такий випадок зі зором – одна дитина на 100 000. Ми не знаємо, чому так відбулося. Мабуть, Бог собі чомусь задумав... Марічка – звичайна дитина, талановита, дуже лагідна, дуже гарна. В неї багато подруг. В нас все добре», – поділилася емоціями мама Марії Тетяна Романенко.
Діані ж у місяць докучав очний тиск. Зробили операцію, та сітківка відшарувалася – у неї глаукома. Та це не заважає дівчині тішитися життю.
«Я сьогодні дуже задоволена. Дуже, дуже щасливий день. Мені сподобалося грати на органі. Хочу навчитися грати і приносити людям задоволення», – розповіла Діана.
У межах «Різдвяної казки у Львові» дітей повели й до Першого театру. Там дозволили познайомитися через дотик з акторами – героями цьогорічної прем’єри «Дорога до Різдва». А далі була сама вистава з тифлокоментарем. Це коли незрячим дітям переповідають те, що робиться на сцені.
Уже навесні в проекті візьме участь ще шестеро незрячих дітей України. Адже ця малеча потребує особливого контакту.
«Вона потребує якогось окремого пояснення: зайвий раз підійти до дерева, зайвий раз обстежити долоньками той листочок, помацати, як виглядає кора того дерева, а як виглядає кущ, а як виглядає квіточка. Ми бачимо – зрячі люди – ми над цим не задумуємося», – підсумувала ініціатор «Різдвяної казки у Львові» Оксана Потимко.
А попереду в дівчаток – ще участь у вертепі і частування без батьків в кав’ярні, де меню набране шрифтом Брайля.
«Я чекала добрих людей, я чекала подорожей Львовом. А ще мріяла друкувати. І мрія здійснилась», – додала незряча Марія.