Нові політики нарощують рейтинги
Нові політичні сили – «УДАР» Віталія Кличка та «Україна – Вперед!» Наталії Королевської – активно завойовують нових прихильників. Перш за все, мова про тих українських виборців, які виступають за прихід у політику «нових облич».
Про це свідчать результати соціологічного опитування «Новий парламент: електоральні очікування», який проводив Інститут досліджень регіонального розвитку України з 1 по 10 вересня.
Згідно з результатами, партію «УДАР» Віталія Кличка сьогодні підтримують 15,7% виборців, а партія Наталії Королевської може впевнено розраховувати на 6,5% голосів.
Політичні експерти пояснюють успіх молодих лідерів розчаруванням у «старих» політичних партіях, а також зростаючим запитом на нових політиків.
За словами керівника соціологічних проектів Інституту Володимира Землякова, причиною високого рейтингу партії Кличка багато в чому є період, за який проводилося дослідження.
Експерт схильний вважати, що причиною зростання рейтингу Кличка є його популярність як спортсмена та спортивні досягнення. «Опитування фактично проводилося з 1 по 8 вересня, в той час, коли Віталій Кличко готувався до бою, велася рекламна кампанія, що також могло зробити певний вплив на рейтингову ситуацію», – стверджує Володимир Земляков.
Разом з тим, «старі» політичні партії – Партія регіонів і «Батьківщина» – будуть представлені в парламенті. У свій час вони завоювали широку базу прихильників. Сьогодні, незважаючи на масове розчарування українців у «старих» політиках, багато хто все ж продовжує за інерцією голосувати за них.
За словами Землякова, лідером виборчої кампанії, як і раніше, є Партія регіонів, якій готові віддати свій голос 23,8% опитаних. Опозиційна «Батьківщина» набирає 14,6% голосів виборців, якби вибори проводилися в найближчу неділю. Серйозно зміцнила свої позиції Комуністична партія на чолі з її беззмінним лідером Петром Симоненком. Сьогодні комуністи мають 9,5% прихильників.
Експерти звертають увагу на великий відсоток виборців, які досі не визначилися зі своїм вибором. Ще одна тенденція – це велика кількість відмов людей говорити про свої політичні симпатії. За словами Володимира Землякова, така ситуація свідчить про те, що нові політики мають всі шанси додатково наростити свій рейтинг. «Багато виборців бояться говорити про власні симпатії відкрито, що, втім, не стосується виборців партії влади. У них соціологічна картина залишиться незмінною, – говорить Земляков. – В опозиційних же сил і нових політичних проектів є електоральний ресурс – 19% голосів і для того, щоб ним скористатися, їм потрібно працювати над тим, щоб підвищити явку на виборах, мотивувати виборців прийти і проголосувати».
Соціологічні дослідження ще однієї компанії – «Нью Імідж Маркетинг Груп», опубліковані минулого тижня, свідчать, що партія «УДАР» Віталія Кличка на сьогодні має 15, 7% прихильників серед виборців, а партія Наталії Королевської «Україна – Вперед!» може розраховувати на 6,5% голосів. Лідирує ж Партія регіонів, у якої 23, 7% виборців. «Батьківщина» посідає друге місце. За даними «Нью Імідж Маркетинг Груп», рейтинг опозиційної партії на чолі з Арсенієм Яценюком становить 14, 6 % голосів.
Коментуючи дані соціологів, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Олексій Голобуцький відзначає, що український виборець зацікавлений у нових програмах та приході в українську політику нових облич. На його думку, зростання підтримки нових політиків – закономірне. «Завершилося літо – період відпусток, коли люди не дуже цікавилися політикою, не звертали на неї уваги. З наближенням виборів люди більше почали цікавитися передвиборними списками і програмами партій », – підкреслює Голобуцький.
На думку політолога, головний мінус «старих» партій полягає у відсутності нових ідей та нових меседжів. Крім того, важко назвати новими обличчями тих політиків, які представлені в Партії регіонів і «Батьківщині». «Всі вони добре знайомі виборцеві, оскільки неодноразово приходили до парламенту, проте ситуація в країні кардинально не покращувалася», – говорить експерт. Всі ці фактори, вважає Голобуцький, послужили приводом для зростання рейтингу нових політичних сил. «У випадку з Партією Наталії Королевської свою роль зіграла і детальна економічна програма, і проект «Народний список», і її поїздки регіонами», – пояснює Олексій Голобуцький причини зростання рейтингів Королевської.
«Влітку соціально активна частина виборців, а це молодь і середній клас, а не пенсіонери, не дуже цікавилися виборами, вони були у відпустках і соціологи не надто враховували їх думку в опитуваннях, – пояснює голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко. – Тепер вони повернулися з відпусток, почали цікавитися політичним життям, визначатися з вибором, і їхня думка дещо змінила соціологічну картину».
На думку Черненка, свій вплив на електоральні переваги роблять і проблеми в економіці – зростання курсу долара, цін на бензин і т.п.