Обмеження від Нацбанку стали на заваді порятунку життя онкохворого хлопця
Львівський благодійний фонд «Крила надії» не може перерахувати кошти на лікування онкохворого хлопця Ростислава. А все через постанови НБУ про обмеження суми, яку можна переказати чи зняти з рахунків, а також про обов’язковий продаж на міжбанку іноземної валюти, яка надійшла на рахунок фізичної особи.
Як відомо, відповідно до постанови НБУ №540 від 2 вересня, з рахунків фізичних осіб в добу можна зняти чи переказати не більше, ніж 15 тис. грн. Відтак благодійний фонд стикнувся з реальною проблемою – до п’ятниці, 28 листопада, вони мають перерахувати кошти на операцію в Люблінську лікарню (Польща), де хлопець вже перебуває. Інакше онкохворого Ростислава «виставлять» за двері.
«Перша проблема – це обмеження, що в день ми не можемо зняти або перевести зі свого особистого рахунку понад 15 тис. грн. У нас є 40 тис. євро на рахунку фізособи, які були проплачені в іншу клініку, вони їх повернули як невикористані, тож зараз вони мають бути використані для Ростика», – розповіла керівник фонду БФ «Крила надії» Наталя Ліпська.
Якщо щодень знімати по 15 тис., то таке «задоволення» розтягнеться на півтора місяця. Стільки часу хлопець не має. Тож у благодійному фонді вже впродовж доби зичать готівку.
Такі постанови Нацбанк ввів, аби уникнути фінансової кризи в країні. Втім, прописуючи сухі правила, фахівці НБУ забули про благодійні фонди. Єдиний вихід – внести правки в постанови та зробити винятки.
«Очевидно, що будь-які адміністративні тиски на валюту, на грошовий ринок – протипоказано, це, як завжди, призведе до проблем, але є друга сторона цього питання – якби я такі постанови готував і був юристом, то зробив би один пункт, який передбачав би винятки на випадок лікування, похорону тощо», – розповів завкафедри банківської справи ЛІБС Ростислав Слав’юк.
Ще одна проблема, з якою стикнулися у БВ «Крила надії», також пов’язана з постановою НБУ. Але цього разу №734 від 20 листопада 2014 року. У документі йдеться про те, що надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, зокрема безпосередньо НБУ, у розмірі 75%.
«Тобто якщо завтра нам на рахунок фізичної особи благодійник пожертвує 40 тис. євро, то держава забере 70% і віддасть нам це в гривнях. А отже, ми втрачаємо на цій сумі майже 26 тис. грн. Це занадто великі суми, якими ми не можемо жертвувати».
Єдина можливість зберегти кошти – не знімати їх з рахунків, аби не змінювати їхнього цільового призначення. Втім, у благодійних фондах кажуть, що так виходить не завжди, бо інколи ці гроші потрібні, аби за готівку придбати ліки.