Оперували під обстрілами, жили на роботі
Як лікар перевіз власну клініку із Сєвєродонецька
0Війна зруйнувала чимало життів, позбавивши дому, роботи та всього, до чого ми так звикли. Родина Вадима Водяника, на жаль, не стала виключенням. Один з найкращих лікарів-офтальмологів в одну мить втратив справу всього життя і під обстрілами вивозив із Сєвєродонецька рідних та колег.
Про нову сторінку життя на заході України, відновлення клініки та зруйнований будинок на Луганщині лікар-офтальмолог Вадим Водяник розповів в інтерв’ю проекту «Свої» на 24 каналі. ZAXID.NET робить передрук матеріалу.
«Мав власну клініку, був найкращим в області»: про життя медика до війни
Яким було ваше життя до повномасштабного вторгнення?
За фахом я лікар-офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург. У Сєвєродонецьку був завідувачем відділення та головним офтальмологом Луганської області. Загалом я працював на кафедрі в Луганському медичному університеті, у мене була приватна клініка «Гіппократ». Крім того, я працював у відділенні нашої міської лікарні.
Де-юре вона міська лікарня, але де-факто – виконувала багато функцій обласної лікарні. Бо, наприклад, з питань щодо офтальмології до мене, як до обласного спеціаліста, їздили пацієнти з усієї області. І також з Донецької області, яка межує з Луганською.
Вадим Водяник – лікар-офтальмолог із Сєвєродонецька (фото 24 каналу)
Коли ви відкрили власну клініку?
Ідея клініки з’явилась дуже давно. Ще коли я закінчив Луганський медичний університет, приїхав на роботу в Сєвєродонецьк, звідки я родом. І тоді одразу у мене виникла ідея зробити свою приватну практику. Я отримав ліцензію десь у 1998-1999 роках.
А оскільки у мене вся сім’я лікарі, то з кадрами проблем не було: моя мама – фізіотерапевт, тато й брат – травматологи, я – офтальмолог, моя жінка – дерматолог, дерматовенеролог і ще й косметологією займається.
Ми розвивалися і побачили, що можна йти далі. Згодом до нас приходили деякі фахівці й пропонували співпрацювати. Тому вже перед війною у нас був колектив з приблизно 50 людей, ми мали філіали в інших містах нашої області.
Клініка «Гіппократ» у Сєвєродонецьку (фото надані 24 каналу)
«24 лютого ще були операції під вибухи»: про початок війни
Як для вас почалася війна?
23 лютого я приїхав з Буковелю. Хоча за планом ми повинні були приїжджати 24 лютого. Але щось змінилося, приїхали 23, а 24 лютого у мене вже був запланований операційний день.
Ми прокинулися, як і вся країна, від жахливих новин і вибухів. Зранку вибухи вже були у Сєвєродонецьку. Але що? Зібрався, поїхав на роботу, приїхало ще приблизно 15 людей. Пацієнти приїхали на операцію, вони з різних кутків нашої області. І тому треба було працювати.
Ми зібралися, провели п’ятихвилинку і почали готуватися до операції. І якраз у цей момент прогримів потужний вибух, аж затремтіли вікна у відділенні. Пацієнти сидять, дивляться: «Вадиме Валерійовичу, буде сьогодні операція?» Я кажу: «Буде, буде». Ми просто відсадили їх від вікна, дівчата швиденько підготували операційну. І ми прооперували.
Офтальмологиня та студентка Вадима Ірина Мерщанська, попри те, що тільки закінчила інтернатуру і не мала хірургічної освіти, також оперувала постраждалих у Сєвєродонецьку.
Ірина Мерщанська: Я пішла 28 лютого на роботу і вже там залишилась. Тому що почали обстрілювати наше місто, і вже не було можливості дійти додому. Я вже залишилась на роботі. Ми ночували на роботі. І після кожного обстрілу до нас доставляли людей, яких ми оперували.
Були рвані рани, навіть люди приїжджали без очей. Тоді ми просто видаляли око. Місяць ми сиділи в підвалі, коли були обстріли. Навіть були моменти, коли оперували під обстрілами.
«Сєвєродонецьк обстрілювався зразу і сильно»: про рішення евакуюватися
У мене діти якраз у Києві були в інституті, а вдома – жінка і донька. Дівчата трошки почали панікувати й казати: «Тато, вези нас куди-небудь, ми боїмося!». Думаю, зараз сядемо в машину, відвезу до друзів у Дніпро, побудемо там трохи. Я б вернувся, а вони б посиділи. Так було й у 2014 році. Я їх відвіз, а сам був у місті. І туди-сюди каталися. Думав, що якось воно приблизно так і буде. Але вже сталося як сталося, на жаль. І повертатись було…
На жаль, повернутися додому родина Вадима Водяника так і не змогла. Просто не було куди. У їхню домівку попав ворожий снаряд, будинок розбило. Чоловік із сумом згадує про будинок.
Коли минув тиждень-два, ситуація не стала кращою. Тоді наші військові сказали, що їхати вже не дуже безпечно. Бо Сєвєродонецьк обстрілювався зразу і сильно. Ми потім посиділи в Дніпрі, і коли вже зрозуміли, що назад поки їхати не будемо, ми поїхали до друзів, щоб змінити обстановку. Думаю, у гори дівчат своїх вивезу, хай трошки подихають, насолодяться спокоєм, бо ж в горах немає сирен.
За тиждень-два ситуація не змінилася на краще. Тому довелося шукати роботу. Спершу я знайшов роботу у Коломиї, бо ми були там поблизу, у селі Слобода. Таке гарне село, на околиці. Ми там жили. Потім запропонували в Івано-Франківській міській лікарні на Мазепи роботу і я погодився. Треба було терміново практикуватися, оперувати, бо для хірурга 2 місяці застою – це багато.
За тиждень-два ситуація не змінилася на краще. Тому довелося шукати роботу. Спершу я знайшов роботу у Коломиї, бо ми були там поблизу, у селі Слобода. Таке гарне село, на околиці. Ми там жили. Потім запропонували в Івано-Франківській міській лікарні на вул. Мазепи роботу і я погодився. Треба було терміново практикуватися, оперувати, бо для хірурга два місяці застою – це багато.
«Вдерлися і забрали все обладнання»: як росіяни обікрали клініку
Чи вдалося вам забрати обладнання?
Ні, майже не вдалося, бо спочатку, ми думали, що це все не надовго. А потім забрали кілька апаратів і все. Там залишилися лазери й крихке діагностичне обладнання. Для того, щоб вивозити, треба було його розібрати, спеціальні ключі, інженери… Скласти акуратненько і тоді вивозити. А так, щоб накидати і привезти металобрухт… Мені було шкода.
А потім мені сказали, що росіяни обікрали клініку. Приїхала якась машина, окупанти увірвалися у клініку і вивезли все у бік Луганська. Тому нам довелося починати все з нуля, купувати обладнання.
Окупанти вкрали обладнання, яке було у клініці (фото надані 24 каналу)
«Люди більше довіряють лікарям»: про різницю менталітетів пацієнтів зі сходу і заходу
Як вам в Івано-Франківську?
Працювати тут дуже гарно, приємно. Тому ми й вирішили тут залишитись і відчинити ще й приватну клініку, тобто релокувати. Фактично ж я маю дійсну ліцензію, тому треба було тільки адресу змінити і все.
Як до вас ставляться нові колеги, пацієнти? Чи відчуваєте різницю у ментальності людей?
Тут до нас дуже гарне ставлення. Всяке ж кажуть по телевізору. Я не знаю, як у кого, але до нас дуже класне ставлення. Ми зустрічаємося з людьми, і майже всі йдуть назустріч. У нас уже й друзі тут з’явилися.
А взагалі у нас зараз весь колектив – це переселенці. Наш колектив невеликий, лише четверо людей. Це я, моя дружина і ще лікар-офтальмолог – це моя учениця. Вона закінчила інтернатуру й приїхала сюди, також із Сєвєродонецька. Також є медсестра з Лисичанська.
Клініку «Гіппократ» відкрили в Івано-Франківську (фото 24 каналу)
Щодо пацієнтів, мені здається, вони, якщо порівняти з нашими пацієнтами з Донбасу, більш слухняні. Тобто, коли ти кажеш щось пацієнтам з Донбасу, то вони одразу: «А чому, а як?». А тут кажеш, і вони у відповідь: «Лікарю, як скажете». Мені трошки легше, бо тут люди більше довіряють лікарям.
«Дім не кинеш»: про плани після перемоги й клініку у Сєвєродонецьку
Які у вас плани на майбутнє?
Ми плануємо працювати. Більше і краще. Розвиватися у Франківську. І вдома ж не кинеш (клініку – ред). Поки плануємо жити тут, але потрохи відновлювати все там. Я б хотів, щоб клініка мала філіали і тут, і там. І тут оперувати, і там оперувати. Франківськ не хочеться залишати. Гарне тут місто, люди гарні. Якось та прижилося.
Мріє повернутися додому і дружина Вадима Віталія Водяник. Жінка разом з чоловіком поїхала на захід, де працює у їхній приватній клініці лікарем-дерматовенерологом, косметологом, а також фахівцем з естетичної медицини.
Віталія Водяник: Сєвєродонецьк – це дуже гарне місто. Невеличке, дуже компактне, затишне, комфортне для життя. Коли почалося повномасштабне вторгнення було насправді дуже страшно. Але оскільки ми це вже проходили у 2014 році, то ухвалили рішення 24 лютого виїжджати у перший день. Я розуміла, що з кожним днем все буде страшніше. Тому що обстріли будуть сильнішими. А оскільки в нас діти, ми не мали дітей піддавати небезпеці.
Нас дуже гарно зустріли у Коломиї, у Франківську. Але додому все ж хочеться. Як би тут гарно не було, нам тут дуже подобається, але кожна людина хоче до свого дому.
Попри те, що Сєвєродонецьк і досі залишається під контролем окупантів, наші захисники обов’язково звільнять його від загарбників. Як звільнили Бучу, Ірпінь, Лиман та ще сотні населених пунктів. І тоді українці нарешті зможуть повернутися додому – у Запоріжжя, Херсон, Луганськ та Донецьк. Та, зрештою, в український Крим. Ну а поки цього не сталося, слід продовжувати працювати, допомагати економіці та нашим захисникам. Кожен з нас здатен наблизити перемогу.