Опівнічний експрес
Як водії, пасажири і таксисти звикають до нічних маршруток у Львові
0Від середи Львовом курсують нічні маршрутки. Сім автобусів їздять із 23:00 по 5:00 з інтервалом у годину і двадцять хвилин. На вихідних, коли така послуга мала б бути особливо популярною, кореспондент ZAXID.NET провів дві ночі з водіями пізніх рейсів, аби дізнатися, чи є вони популярними.
Нічна зміна
“То маршрутка по вісім гривень”, – біля “верхнього” Шувару зупиняється напівзаповнений 4Н. Довго чекати не довелося, різниця з графіком – дві хвилини. Перше, що робить водій майже на кожній зупинці, – нагадує ціну. За цим зазвичай йде ще один ритуал – пояснити пасажирам куди і якими вулицями їде автобус.
Удень Олег Кремса курсує маршрутом №16, сьогодні вночі – 4Н (із Залізничного вокзалу до Санта-Барбари). У наступні шість годин ми з ним їздитимемо разом, аби дізнатися скільки людей користується нічним маршрутом на Сихів.
“Зараз легше їхати – менше автомобілів, нема заторів. Я вперше на нічному маршруті. У нас хто вільний, той і їде. От я сьогодні вільний, завтра теж. Але скільки за це платитимуть, ще не знаю. Має бути більше, ніж вдень”, – розповідає ZAXID.NET Олег Кремса.
Біля водія сидить працівник у формі “Муніципальної дружини” – це Кіріл (він наполіг саме на такому написанні імені, – авт.). “Нас трішки присоромлює ота абревіатура “ЛКП”: якби люди знали, що ми не з міліції, то частіше посилали б нас”, – впевнений він.
Охорона маршруту – лише один із обов'язків Кіріла, частіше за все йому доводиться пояснювати, що це за маршрутка і куди вона їде: “Люди не знають. До мене підходять, питають. А я вже третю ніч отак катаюся. І кожен раз на цьому маршруті”. Він переривається, аби сказати у рацію, що автобус зупинився на кінцевій: “4Н на Сихові. У нас все спокійно”.
“Ми маємо звітувати. Часом робимо переклички, щоб знати, що машина на маршруті і з нею все нормально”, – пояснює Кіріл.
У першу ніч, з середи на четвер, на сихівському напрямку їхали трохи більше 50 пасажирів, у наступні, як сказав Кіріл, – “ще плюс 50”. “Неприємних інцидентів, на щастя, не було. Але якщо що, то у нас є люди, які через три хвилини прибувають на місце події”.
Аби не платити більше
Протяжність нашого маршруту – близько 10 кілометрів. На всю ніч, за словами водія, потрібно близько 30 літрів пального (можемо прикинути: щоб покрити лише витрати на паливо нічна маршрутка має перевезти не менше 75 пасажирів). Є десять обов'язкових зупинок і весь шлях, згідно графіку, треба подолати за 40 хвилин, коло – за годину двадцять.
Однак нерідко водію доводиться відкривати двері навіть там, де зупинок немає. “Он люди добігають. Нащо ж вони будуть чекати на мене півтори години – краще я їх зараз заберу”, – пояснює Олег Кремса.
Незаплановані зупинки впливають на дотримання графіку – кілька перших кіл автобус може проходити із 10-15-хвилинним запізненням, особливо в центрі. Біля водія лежить видрукуваний листок, на якому також можна помітити кількахвилинну різницю: чотири останні рейси стартують на 10 хвилин пізніше, ніж це зазначено у графіках, поширених міськрадою.
“Я перший раз на нічний маршрут сідаю. Вийшов пізніше з роботи. Графік вивчив в інтернеті, але чув, що маршрутки можуть йти з різницею у 20 хвилин від часу, що вказаний у графіку. – розповідає Василь, який чекав на 4Н поблизу Опери. – Знайомі говорили, що автобуси часом навіть випереджають графік на кільканадцять хвилин. Тому краще постояти й зачекати – у будь-якому випадку це буде дешевше, ніж їхати на таксі”.
Більшість нічних пасажирів – молодь. З надміру голосних розмов і стійкого запаху алкоголю можна зрозуміти, що чимало з них повертаються з кнайп.
4Н – один із найпопулярніших маршрутів. Якщо більшість інших нічних рейсів виїжджали з вокзалу порожніми, то в нас кожного разу від початкової зупинки сиділо по 5-9 осіб. О 00:20 на Чернівецькій до автобуса зайшло дев'ять пасажирів, однак вже після Опери в маршрутці не було де стати.
“Ну як? Така “тушонка”, що навіть порахувати неможливо. У попередні дні третя ходка була в ноль, четверта – в ноль”, – згадує Кіріл. Цього разу людей значно більше. Із кінцевої на Сихові ми відправляємося з трихвилинним запізненням, однак вже за кілька перших зупинок в салоні назбирується близько десятка пасажирів.
“У нашому місті багато людей, якій готові чекати годину двадцять лиш би не платити більше. – розповідає один із них, сихівчанин Максим. – У вихідні дійсно багато людей їздить, а в будні ще треба подивитися – може виявитися, що маршрут буде непотрібним. Але я вам скажу так: тут трохи забагато уваги, – він киває на Кіріла з “Муніципальної дружини”. – Є працівник у формі і багато людей можуть не сісти – будуть боятися, що до них причепляться. А взагалі ці маршрутки мають дуже мало реклами. Є трохи в інтернеті, але ж там в основному молодь. А старші люди повинні самі їх побачити, щоб цим користуватися”.
Фільтр клієнтів
Якщо шукати когось незадоволеного впровадженням нічних маршрутів, то починати треба, звичайно ж, із таксистів. Саме з ними й пов'язані найсерйозніші непорозуміння у ніч з п'ятниці на суботу – водії таксі вперто стоять на виділеній смузі для руху громадського транспорту на проспекті Свободи й ігнорують будь-які сигнали і заклики: “Я теж громадський транспорт – підвищеного комфоту. Тому також можу тут стояти.”
“Клієнтів суттєво не поменшає. Людина, яка хотіла їхати на таксі, викличе собі машину і поїде. А той, хто немає грошей, чекатиме на маршрутку. – впевнений таксист Андрій, який саме “ловить клієнтів” на смузі для громадського транспорту. – Скажу відверто: завдяки нічним маршруткам відсіються такі люди, яких таксисти не дуже люблять возити, – п'яні та інші проблемні особи. Хай він іде собі на чужі руки – там дешевше і менше сперечатись буде. Взагалі це хороша ідея. Людям трішки легше буде, адже життя зараз дороге, тому рідко хто може дозволити собі їздити на таксі... Хіба турист – він же приїжджає сюди як на курорт”.
Приблизно те саме кажуть й інші таксисти: вони впевнені, що нічні маршрути не зможуть “відбити” у них клієнтів. “У нас й так після “Хюндаю” з Києва, який приходить в 22:20, клієнтів майже нема – вокзал порожній. Хай собі їздять, але я взагалі ще не бачив тої нічної маршрутки. А стою тут вже третій день. Де вони є?” – запитує таксист Михайло.
Накату мало
За кілька метрів від нього, на тому ж вокзалі розташована кінцева чотирьох із семи нічних маршрутів. Перед заходом на останнє коло тут “здають” статистику рейсів. “Як це 168? У нас і сотні немає. Це ж рекорд”, – викрикує хтось із працівників “Муніципальної дружини”.
“Багато людей ще не знають про ці маршрути. Але вже є такі, що чекають на зупинках. Хто чекає, той знає, що це таке і скільки тут платити. Але все-одно є багато нюансів – приходять ті, з посвідченнями. – розповідає водій маршруту 1Н Андрій, який також уперше вийшов на цей рейс. – Трохи воювали з пільговиками, і добре, що їздить зі мною охоронець, бо сам би не дав з тим ради. Поки накатуємо людей, а далі буде чути”.
“У нас теж сьогодні був один такий момент із пільговиками, – підхоплює розмову охоронець з 6Н. – Але я йому одразу кажу: “Прошу пана, тут то не канає”. І все – жодних проблем”.
У першу ніч саме “шостий нічний” виявився найпопулярнішим маршрутом, однак вікенд для них почався не надто плідно: за інформацією охоронця 6Н, у неділю до третьої години ним скористалися 34 пасажири, за попередню ніч (п'ятниця-субота) – 73.
“Головне в нашій роботі – не спати”, – каже Кіріл. Аби не заснути, водії з охоронцями на кожній кінцевій викурують по сигареті, випивають каву і після цього сідають в автобус надолужувати графік.
“Туди на Сихів, може, люди є, а тут мало. – каже Володимир із маршруту 2Н. – Маршрут ще треба вкатати, бо поки на цій “двійці” мало людей: що взяв на площі Різні, те й віз, а по дорозі – ніц. Люди вже сплять. Навіть на зупинках підходили і підколювали: “Ти подивися, яка то вже година. Ти чого не спиш? Куди так пізно їдеш?” Я взагалі на 46 маршруті працюю, але як вдень виспався, то можна й на нічний їхати. Ще не знаю, скільки платитимуть, але тут має бути краще, ніж на денному”.
Навіть останній рейс на Сихів 4Н не їхав упорожні. “О, то ви на “нижній” Шувар їдете?” – на Городоцькій до нас підсідає допитлива літня жіночка. “Я читала, що їдете”, – наполягає вона.
Водій глушить мотор. Відкриває двері, зістрибує, обходить маршрутку і секунд 15 вдивляється у табло. Після цього повертається за кермо і вичікувальним поглядом обертається до жінки. “Я в інтернеті читала, а не у вас” – “Е, не знаю, що ви там читали – в інтернеті пишуть всяке”, – додає він і спокійно рушає далі.
Всі фото Назарій Тузяк, ZAXID.NET