Опозиція розповіла у ЄП, як пришвидшити євроінтеграцію України
Більшість членів української опозиції схиляється до думки, що угоду про асоціацію між Україною та ЄС необхідно підписати. Про це заявила народний депутат від «Батьківщини» Леся Оробець під час засідання Комітету з питань закордонних справ Європарламенту у Страсбурзі.
«Ми повинні запровадити систему індивідуальних санкцій, - заявила у своєму виступі Леся Оробець. - Більшість членів української опозиції схиляється до думки, що угоду про асоціацію між Україною та ЄС необхідно підписати. Не можна карати цілий український народ за вчинки окремих політиків», - цитує нардепа Тиждень.ua.
На думку Оробець, індивідуальні санкції створили б на українських можновладців той тиск, який би змусив їх змінити поведінку.
«Українські судді, прокурори їздять до Європи на шопінг в Мілан чи відправляють на навчання дітей до Лондона, і для них це буде відчутно», - підкреслила депутат.
Натомість Сергій Власенко висловив думку, що Європейський Союз мусить домогтися від України звільнення колишнього прем’єра до того, як угоду про асоціацію буде підписано.
«Я часто чую тут про вибіркове правосуддя. Це не вибіркове правосуддя, це – політично вмотивоване переслідування найбільш небезпечного політичного опонента», - сказав Власенко.
На засіданні також виступили секретар Венеціанської Комісії Томас Маркерт та експерт Датської Гельсінської групи Мікаель Лінгбо.
Зокрема, Томас Маркерт повідомив, що Венеціанська комісія чекає від Верховної Ради проект нового закону “Про прокуратуру” наприкінці червня. Свої ж висновки комісія передасть до Києва орієнтовно в жовтні. За такого ритму роботи очевидно, що парламент України може і не встигнути ухвалити новий закон до листопада, тобто до початку саміту про Східне партнерство у Вільнюсі.
Згідно з джерелами Тиждень.ua, у Брюсселі це розуміють, і якщо лише закон “Про прокуратуру” не буде остаточно проголосований у Верховній Раді, але інші з 11 пунктів умов ЄС до України будуть виконані, угоду все ж, з великою імовірністю, підпишуть.
Нарешті, Мікаель Лінгбо, експерт Датської Гельсінської групи, зазначив: «Після того, як Європейський Суд з прав людини висловився по справі Тимошенко, рішення стосовно її звільнення перебуває в політичній площині. Саме політики, лідери політичних партій мусять його знайти та поставити до дії».
Засідання Комітету з питань закордонних справ Європарламенту не завершилося підписанням жодного документу.
“Це і не планувалося, - пояснив один з українських дипломатів, присутній на зустрічі. - Програма передбачала тільки діалог, обмін думками та інформацією”.
У засіданні комітету від України взяли участь депутати від опозиції Леся Оробець (БЮТ), та Ростислав Павленко (Удар), а також адвокат Юлії Тимошенко Сергій Власенко та посол України при Європейській Комісії Костянтин Єлисеєв.
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.
Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек визнав, що нині відносини України з ЄС далекі від «фантастичного моменту», який був у 2004–2005 роках, і після якого і ЄС, і Україна зробили низку помилок.
Тим не менше, під час саміту Україна-ЄС, що відбувся наприкінці лютого, Київ та Брюссель оприлюднили заяви про відданість угоді про асоціацію, СОТ та ЗВТ. Екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк переконаний, що принципове рішення про підписання угоди з Україною Європейський Союз буде приймати у травні.