Оприлюднено невідомі фото селянських повстань перед Голодомором
Архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклали у вільний доступ унікальні фото про селянські повстання, які передували Голодомору, а також щоденники очевидців геноциду.
Відтепер їх можна переглянути та завантажити в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua, інформує Центр досліджень визвольного руху.
Десятки унікальних світлин (фото можна переглянути тут) селян-повстанців дозволяють побачити обличчя українського повстанського руху напередодні Голодомору. Адже геноциду в Україні передувало близько 5 тисяч повстань.
В архіві органів радянської каральної системи, яким нині опікується Архів СБУ, є фото та документи про причини, перебіг та наслідки масових селянських повстань проти колективізації, розкуркулення та політики радянської влади в Україні загалом. Визиски, репресії радянської влади у сталінські часи, викликали масовий протест людей - у 1930-му кількість протестуючих історики оцінюють в 1,2 млн осіб. У першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну.
Фото повстанців К. І. та Ф. Крупа, І. Матвієнко, В. Донцов, Ф. Кучеров та Ю. Бушлі, с. Макартятине, Осинівський район Донецька область, 1930 рік.
«Повстання охоплювали Дніпропетровщину, Запоріжжя, Донеччину, Луганщину, інші регіони Центральної та Східної України. Наприклад, в архівній кримінальній справі на Євграфа Котишевського, Федіра Крупу та інших повстанців села Макартятине Осинівського району Донецької області серед речових доказів саморобні кулі та фото зброї до них», - розповів директор Архіву СБУ Ігор Кулик.
«В оприлюдненій колекції документів - фото вилученої радянськими чекістами саморобної зброї та інших речових доказів. Архів СБУ публікує унікальні фотодокази, як восени 1932 року вилучали зерно та харч у селі Ново-Красне Арбузинського району Одеської області, а також світлини засідання комітетів з вилучення продовольства у цьому ж селі», - зазначив заступник директора Центру досліджень визвольного руху Андрій Когут.
Також Електронний архів визвольного руху розмістив щоденники очевидців Голодомору 1932-1933 років в Україні, які зберігаються в архіві СБУ. Це особисті записи очевидців трагічних подій - вчительки з міста Городок Кам’янець-Подільської області Олександри Радченко та фотографа з Батурина на Чернігівщині Миколи Боканя, які за висвітлення правди про події Голодомору були репресовані радянськими органами державної безпеки.