До теми
Фестиваль «Контрасти» відкриється вечором камерних опер, присвяченим пам'яті Віталія Губаренка та Ігоря Кушплера.
Цього року, 13 червня, виповнилося б 80 років видатному композиторові сучасності – майстру українського музичного театру ХХ століття Віталію Губаренку, авторові 13 опер, 8 балетів, 3 симфоній...
Віталій Губаренко вважав знаковою дату свого народження і був переконаним, що число «13» для нього щасливе. Магічне значення цього числа далося взнаки й у життєвому фіналі композитора. Він потрапив до лікарні з ішемічним інсультом. Лікування тривало успішно, однак на тринадцятий день його життя раптово обірвалося. Це сталося 5-го травня, за тринадцять днів до прем’єри його останнього твору – хореографічних сцен для великого оркестру «Вій». А знаковий сороковий день після того, як душа композитора залишила цей світ, припав на день його народження 13 червня 2000 року.
Як пише земляк Віталія Губаренка, харківський театрознавець Олександр Чепалов, «він у першу чергу був композитором театральним. Не лише тому, що писав опери та балети. Він мислив театральними, видовищними образами, ліпив драматургію своїх партитур за законами сцени, яка не зносить понурої оповідності та пишномовних декларацій».
Моноопера «Листи кохання» за новелою Анрі Барбюса «Ніжність», написана 1971 року, стала без перебільшення найпопулярнішим твором композитора, який виконували на сценах не лише України, але й цілого світу.
Попри безумовний успіх, моноопера вже понад десять років не звучала у Львові. Тому такою важливою видається ініціатива дирекції фестивалю спільно з Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії під батутою Юрія Бервецького.
Не менш цікавою є й історія камерної опери Джанкарло Менотті (1911-2007) «Телефон». Її автору, американському композиторові італійського походження, слушно приписують роль одного з рятівників оперного жанру у ХХ сторіччі. За свою довгу творчу кар’єру він створив 26 опер, за які, серед інших відзнак, двічі отримав Пулітцерівську премію. «Телефон» (1947) – це, по суті, також історія кохання. Комічна й лірична водночас, вона залишається актуальною і сьогодні, демонструючи малі та великі проблеми героїв в урбанізованому суспільстві.
У концерті візьмуть участь Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії – один з основних і незмінних учасників фестивалю «Контрасти», а також Анна Носова Анна Шумаріна та Руслан Скоролітній.
Знаково, що обидва солісти опери (Анна Шумаріна та Руслан Скоролітній) «Телефон» є учнями славетного львівського співака Ігоря Кушплера, світлій пам’яті якого також приурочено цей концерт.