Парламентська республіка в Україні - нонсенс, - професор філософії
"У ЗМІ, на круглих столах і в різних шоу чим далі, тим більше ми чуємо голоси про те, що треба в Україні запроваджувати парламентську республіку, бо це відповідає демократичним нормам Європи. Я не чую достатньо аргументованих голосів, які могли б це заперечувати. Хочу звернути увагу, що це порівняння не витримує жодної критики. Європейська історія і історія України зовсім різні", - заявив 2 червня під час круглого столу з питання обговорення змін до Конституції України завідувач кафедри філософії філософського факультету ЛНУ ім. І. Франка, професор Анатолій Карась.
А.Карась пояснив: "Історія України - це, по-перше, історія колоніального народу, а по-друге, ХХ століття - історія геноциду. У результаті геноциду у цього народу була забрана приватна власність. Суспільство, яке сьогодні складається з людей, які на 90% не володіють приватною власністю, не є жодною Бельгією, ні жодною Німеччиною, ні будь-яким іншим західним суспільством, де демократія розвивається на основі приватної власності".
За його словами, "конституції у США, Франції виникли на принципах свободи людини та економічному принципі - свободі приватної власності. Легітимація свобод починається з легітимації приватної власності у цій сфері. Ці суспільства пройшли цю історію за 200, 300 років".
Тим часом, сьогоднішній стан демократії, соціально-економічний стан в Україні, рівень освіченості не дозволяє говорити про ефективність парламентської республіки. "Людина, яка не має приватної власності, може проголосувати так, як наші кияни голосують за п’ять кілограмів гречки. Якщо даватимуть мішок гречки, то взагалі можна за будь-кого проголосувати. Але за тим самим принципом відбувається голосування і у Верховній Раді, тільки там іде не мішок гречки, а мішок доларів. - прокоментував професор А.Карась - Тому мати парламентську республіку за таких умов геноцидно-колоніального суспільства є повний нонсенс. Це не відповідає ні стану, ні інтелектуальному рівню тих, хто пропонує такі речі".