Пацієнтська організація звинуватила МОЗ у блокуванні закупівлі ліків на 1,6 млрд грн
Благодійний фонд «Пацієнти України» заявив, що МОЗ блокує закупівлю ліків через міжнародні організації для важкохворих пацієнтів на суму 1,6 млрд грн. У вівторок, 24 вересня, на своїй сторінці у Facebook БФ опублікував відкрите звернення спільноти пацієнтів.
«Пацієнти України» стривожені зривом закупівельного процесу, що фактично відбувається у стінах МОЗ з моменту призначення нового керівництва. Переривання доступу пацієнтів до ліків загрожує їхньому життю та здоров’ю. Станом на сьогодні у МОЗ України заблоковано підписання низки документів для здійснення закупівель лікарських засобів та медичних виробів», - сказано у зверненні.
У МОЗ, як стверджує БФ, не погоджують кошториси міжнародних організацій для здійснення закупівель за кошти бюджету 2019 року, що унеможливлює перерахування коштів постачальникам. Кошториси не підписані за такими напрямами закупівель, як серцево-судинні захворювання, доросла та дитяча онкологія, цукровий діабет, орфанні метаболічні захворювання, нанізм, гоше, мукополісахаридоз, розсіяний склероз, перитонеальний діаліз, летальність, донорство крові, антиретровірусна терапія, трансплантація, імунопрофілактика.
Також не підписані графіки постачання товарів та окремі додаткові угоди з міжнародними організаціями. МОЗ України не відповідає на поточні робочі листи від міжнародних організацій.
«У рамках співпраці з міжнародними спеціалізованими організаціями заблоковано поставки ліків та медичних виробів на загальну суму 1,6 мільярдів грн», - сказано у повідомленні.
Ще одним тривожним сигналом, на який звертає увагу БФ, є те, що останні тижні не відбуваються засідання Постійної робочої групи з питань профільного супроводу державних закупівель. Саме ця група є ключовою у прийнятті рішень щодо закупівель, погодження оперативних та стратегічних питань. У зв’язку з цим відкладається погодження номенклатури на 2020 рік, що згодом призведе до виникнення тривалих перерв у забезпеченні ліками.
Пацієнтська організація вимагає від МОЗ звернути увагу на ці кричущі факти щодо зриву закупівельного процесу та наполягає на повному відновленні закупівельного процесу та постачанні вже закуплених ліків та медичних виробів до регіонів України. А також на якнайшвидшому відновленні функціонування Постійної робочої групи щодо супроводу держзакупівель, аби запобігти тривалому провалу у доступі до лікування тисяч пацієнтів.
Під цим зверненням вже поставили свої підписи 14 пацієнтських організацій України.