Перший раз у перший клас, або Скільки це коштує
Купівля необхідного для навчання у державній школі обійдеться значно дешевше. Залежно від платоспроможності батьків це коштуватиме, в середньому, від 700 до 1 500 грн. Сума не маленька.
В парадних біленьких сорочках та блузках, піджачках і сарафанах, з ранцями за плечима й святковим настроєм 1 вересня школярі вирушать на перший дзвінок. Для того, щоб спорядити дитину до школи, батьки добряче спорожнили свої гаманці. Шкільна форма, рюкзак, зошити, ручки, олівці, фломастери... І це ще не повний перелік необхідного. Усе це «влетить» батькам школяриків у чималу копієчку.
До шкільної форми, яка знову стала обов'язковою для носіння у школах, у мамів і татів двояке ставлення. Одні обома руками «за», оскільки вважають, що це, принаймні ззовні, зрівняє багатших і бідніших дітей й останні не комплексуватимуть через те, що не мають змоги вдягатися так, як їхні заможніші ровесники. Окрім того, так школярі виглядатимуть охайніше.
Противники шкільної форми, насамперед, нарікають на її незручність. Мовляв, хлопцям у піджаках і білих сорочках не так комфортно, як у вільному буденному одязі, а що стосується дівчат - взимку у спідничках вони просто-напросто мерзнуть. Та як би там не було, форму школярам придбати потрібно обов'язково. Кожна школа сьогодні самостійно обирає колір шкільного вбрання. Це може бути темно-синій, бордовий чи зелений колір. Купити форму можна у більшості крамниць дитячого одягу, а також на речових ринках. Піджак на хлопчика коштує від 180 грн, костюм в середньому 290-350 грн. Усе залежить від фірми-виробника. Сарафанчики для дівчаток коштують від 170 до 280 грн, знову ж таки залежно від того, в якій країні їх пошили. Шкільні форми у Львові можна придбати українського, польського та американського виробництва. Біла сорочка до шкільного костюма обійдеться у 50-90 грн, а блузка для дівчинки від 70 до 170 грн, залежно від фасону. Зрештою, однією сорочкою чи блузкою не обійдеться, їх потрібно 2-3, особливо для молодших діток, які можуть зіпсувати усю цю красу плямою від їжі у шкільній їдальні в перший же тиждень.
До речі, коли шкільна форма для хлопчиків, незважаючи на фірму-виробника, більш-менш однакового покрою, маленькі модниці мають значно більший вибір фасонів. А якщо ж школярів не влаштовує фабричний асортимент - за пошиття шкільної форми взявся вітчизняний модельєр Андре Тан. Причому вбрання від нього можна придбати за доволі демократичними цінами. Головне, щоб колір підходив і вчителям вона не видалася надто гламурною.
Наступне, про що мають потурбуватися батьки школярів, - взуття. Туфлі можна купити і за 120 грн, більш якісні обійдуться у 200-300 грн, а верхньої цінової межі просто не існує - усе залежить від віку і забаганок дитини та фінансової спроможності її батьків. До слова, не забудьте і про перезувне взуття - у ньому дитина проводитиме у школі найбільше часу, тому таке взуття повинно бути зручним і комфортним. Також треба купити кросівки чи кеди на фізкультуру - вони обійдуться від 70 до 200 грн. Знадобиться дитині й спортивний костюм. Ціна його, залежно від якості, коливається, в середньому, від 100 до 170 грн. Між іншим, досвідчені мами школяриків кажуть, що діти часто забувають у роздягальні верхню частину спортивного костюма, тому, якщо дозволяє вчитель, можна купити їм лише штани.
Без ранця у школу - ніяк. Придбати їх можна за ціну від 60 грн. Щоправда, лікарі не радять брати найдешевші, оскільки у них, як правило, м'яка спинка, а вона повинна бути твердою, щоб спина школяра залишалась рівною. Такі рюкзаки коштують дещо дорожче -100 грн і вище. Заможніші батьки можуть купити своїй дитині і ранець зі спеціальною ортопедичною спинкою. В одному з дитячих магазинів Львова ціни на такі сягають від 750 до 1 200 грн. Не забудьте, що коли для батьків при виборі головне - зручність і практичність, діти віддають перевагу стильним рюкзакам із малюнками з улюблених фільмів чи мультфільмів. Популярністю зараз користується мультяшний кіт Гарфілд, покемони, черепашки Ніндзя, Скубі Ду, а також зображення з фільму «Пірати Карибського моря».
Шкільні зошити можна придбати від 80 копійок. Але купуючи їх, знову ж таки, потрібно зважати на уподобання дитини і вибирати зошити з відповідними малюнками. У суму від 4 до 10 грн (залежно від дизайну) обійдеться і щоденник. І попри те, що у першому класі оцінок зазвичай не ставлять, щоденник потрібно придбати і для «першачків». Вчителі пояснюють це необхідністю таким чином підтримувати зворотній зв'язок з батьками новоспечених учнів.
Ще один необхідний атрибут школяра - пенал, який коштує від 20 до 50 грн. Той, що вартує півсотні гривень, буде уже з наповненням, тобто ручкою, олівцями, лінійкою, гумкою, стругачкою для олівців та фломастерами. У такому пеналі є й ручка для письма, проте якщо говорити про учнів початкових класів, вчителі зазвичай просять щоб діти писали не звичайною ручкою, а чорнильною з пером, адже саме так у них «виробляється» почерк. Мами «зі стажем» радять купити таких ручок декілька, оскільки діти, особливо маленькі, часто їх гублять. Окрім цього, необхідно придбати кольорові олівці та фломастери, альбом для малювання, кольоровий папір та пластилін, що «потягне» ще на кількадесят гривень.
До речі, якщо ви вирішили віддати свою дитину у приватну школу, то біганини по магазинах і покупок усіх цих шкільних речей і приладь будете позбавлені. Адже у приватних школах вартість шкільної форми та канцелярських товарів включена у вартість навчання. Приміром, в одній із приватних шкіл Львова «першачків» забезпечують однаковими светриками, а також усім канцелярським приладдям. Щоправда, їхні батьки за це повинні одноразово заплатити дві з половиною тисячі вступного внеску, а потім щомісяця сплачувати за навчання по 1 000 грн.
Купівля необхідного для навчання у державній школі обійдеться значно дешевше. Залежно від платоспроможності батьків це коштуватиме, в середньому, від 700 до 1 500 грн. Сума не маленька. Чи не тому напередодні 1 вересня деякі українські банки запровадили новий вид кредитування - позичка на купівлю необхідного для школи.
Та скільки б не коштувало зібрати дитину у школу, варто пам'ятати, що усі ці причандалля - лише зовнішні атрибути і головне - бажання дитини вчитися. Це у школі важливіше, аніж модні ранці та пенали.
Фото зі сайту prosto.lutsk.ua