Порошенко несподівано повернувся у трійку лідерів президентського рейтингу
Соціологи прогнозують другий тур з Тимошенко та Зеленським
До теми
У випадку проведення виборів президента у вересні 2018 року найбільше голосів отримали б Юлія Тимошенко, Володимир Зеленський та Петро Порошенко. За таких умов у другому турі довелося б обирати між Юлією Тимошенко та Володимиром Зеленським.
Попри те, що близько 50% українців кажуть, що ні за яких умов не проголосують за Петра Порошенка, йому таки вдалося повернутися у трійку лідерів і трішки відірватися від інших ймовірних кандидатів у президенти.
Серед політичних партій найбільші рейтинги станом на вересень мають «Батьківщина», партія Володимира Зеленського «Слуга народу» та партія «За життя» Вадима Рабіновича. При цьому соціологи зафіксували зменшення кількості респондентів, які вважають, що справи у країні йдуть у неправильному напрямку, і тих, які переконані, що зараз потрібні радикальні зміни.
Президентський рейтинг
Як свідчить оприлюднене 25 вересня дослідження соціологічної групи «Рейтинг», за Юлію Тимошенко готові проголосувати 13,2% опитаних респондентів і вона єдина у списку ймовірних кандидатів у президенти, хто зараз має більше 10% підтримки.
Її найближчими конкурентами є Володимир Зеленський, за якого готові проголосувати 7,8% опитаних українців, та Петро Порошенко, у якого 6,8% підтримки. Крім них, більше 5% підтримки мають лише п'ять ймовірних кандидатів – Анатолій Гриценко (6,6%), Юрій Бойко (5,7%), Вадим Рабінович (5,4%), Олег Ляшко (5,2%) та Святослав Вакарчук (5,0%).
Клікніть на зображення для збільшення
Жоден із усіх інших політиків не має більше 2,5%. При цьому 13% респондентів заявили соціологам, що не хочуть брати участі у голосуванні, а ще 17% так і не визначилися із вибором.
Цікаво, що у перемогу Петра Порошенка на наступних виборах президента вірять удвічі більше респондентів, ніж є реально готових за нього проголосувати (14%). У те, що наступним президентом буде Юлія Тимошенко вірять 18%, а Зеленському, який за прогнозами проходить у другий тур, дають менше 3%.
Цікаво, що двоє із трьох лідерів президентського рейтингу потрапили також і до лідерів антирейтингу. Як і раніше, його лідером залишається Петро Порошенко, за якого за жодних обставин не готові проголосувати 50% респондентів. За ним йдуть Олег Ляшко (26%) та Юлія Тимошенко (25,8%).
Клікніть на зображення для збільшення
Експерти групи «Рейтинг» також з'ясовували, за кого готові голосувати українці у випадку, якщо їхній фаворит не братиме участі у виборах. І виявилося, що завдяки так званому «другому вибору» Анатолій Гриценко, Юлія Тимошенко та Володимир Зеленський ще могли б додатково отримати до 5% голосів (Петра Порошенка за таких умов готові підтримати лише 1,6%).
Рейтинг партій
Свіже опитування «Рейтингу» показує, що прохідний бар'єр у 5% на парламентських виборах можуть подолати лише шість партій. Це «Батьківщина» (14,0%), «Слуга народу» (8,2%), «За життя» (6,4%), «Громадянська позиція» (6,2%), «БПП Солідарність» (5,9%) та «Опозиційний блок» (5,8%).
Окрім них, ще три партії мають більше 2% підтримки – це «Радикальна партія» (4,6%), «Самопоміч» (3,4%) та «Свобода» (2,7%).
Клікніть на зображення для збільшення
«Підтримка «Батьківщини» є відносно рівномірною у всіх макрорегіонах, при цьому у Центрі її популярність найвища. Партії «За життя» та «Опозиційний блок» мають найвищі показники у південно-східних регіонах. «Громадянська позиція» – на Заході та у Центрі, «Слуга народу» – у Центрі та на Півдні. «БПП Солідарність», «Самопоміч» та «Свобода» – на Заході», – йдеться у повідомленні соціологів.
Цікаво, що «Батьківщина» утримує першу позицію безперервно вже більше двох років – від лютого 2016 року, а «Опозиційний блок», який за цей же період поперемінно займав друге-третє місце, спустився на шосту позицію, поступившись одразу аж трьом партіям.
Клікніть на зображення для збільшення
Як і в ситуації із президентськими рейтингами, тут теж велика кількість тих, хто не має наміру брати у парламентських виборах (14,4%), і тих, хто ще не визначився за кого голосувати (17,1%).
Загальні очікування
Від червня 2018 року соціологи фіксують повільне, хоч і незначне зменшення кількості українців, які вважають, що справи в країні йдуть у неправильному напрямку. Зафіксований у червні максимум у 76% зараз змінився на 73%. Найбільше незадоволені справами в країні старші респонденти та мешканці Півдня (в основному це прихильники Юрія Бойка, Вадима Рабіновіча та Юлії Тимошенко).
Паралельно із цим зменшується і кількість прихильників негайних радикальних змін: якщо у квітні таких було 72%, то зараз їх вже 64%. Найбільше радикальних змін прагнуть прихильники Святослава Вакарчука, Анатолія Гриценка та Володимира Зеленського. Цікаво, що навіть 57% прихильників Петра Порошенка хочуть радикальних змін у країні.
Як і раніше, від нового президента українці очікують припинення військових дій на Сході України (66%), посилення боротьби з корупцією (49%) та підвищення соціальних стандартів (34%).
P. S. Дослідження соціологічної групи «Рейтинг» проводилося 10-18 вересня 2018 року. Опитано 2500 респондентів, вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Похибка дослідження не перевищує 2%.