Політика бульдозером переїхала по інтересах освіти, - Табачник
Політичний резонанс серйозно зашкодив законопроекту «Про вищу освіту» заявив 28 квітня під час відеоконференції з представниками вишів Одеси, Львова, Дніпропетровська та Харкова, міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.
«У законі «Про вищу освіту» політика бульдозером переїхала по інтересах освіти», - зазначив міністр.
За словами Табачника, законопроект передбачає суттєве зменшення влади міністерства і збільшення автономії ВНЗ, що, за його словами, може піти лише на користь українським вишам. Задля ілюстрації він навів приклад запрошення Нобелівського лауреата на одну або цикл лекцій до Франкового університету – в такому випадку, за словами урядовця, університет сам би зміг визначати заробітні плати і розмір інших видатків.
Крім того, Дмитро Табачник навів приклад Оксфордського університету, річний бюджет якого на 2011 рік становить $2,5 млрд. При цьому частка уряду становить трохи більше 14%. Решту коштів, за словами міністра, університет забезпечує самостійно.
Відтак щодо законопроекту «Про вищу освіту» Дмитро Табачник наголосив: «Без автономії цей закон багато в чому втрачає сенс».
«Якщо б 900 наших ректорів ВНЗ всіх форм власності і підпорядкування були такими ж активними, як журналісти, вони б давно побили камінням, як у Ветхому завєті, того провокатора, який фактично минулого року зруйнував можливість ухвалити новий закон «Про вищу освіту». Його ви знаєте і без мене, розшукати - не треба, тому що все-таки рівень інтелігентності ректорів… але моральне побиття якесь, остракізм якийсь за зруйновану можливість автономії, я думаю, що він повинен відчувати», - зазначив Дмитро Табачник.
Нагадаємо, законопроект Дмитра Табачника "Про вищу освіту" не отримав підтримки у комітеті парламенту з питань науки і освіти. Погоджувальна рада не тільки визнала обґрунтованість заперечень громадськості проти законопроекту команди Табачника, а й "констатувала відсутність легітимного рішення щодо його підтримки з боку профільного комітету".
13 січня стало відомо, що законопроект, автором котрого є регіонал Максим Луцький, отримав схвалення профільного комітету. Водночас Леся Оробець, яка була присутня на засіданні комітету, заявила про відсутність кворуму для прийняття комітетом рішення - в засіданні брали участь 4 з 10 членів. Передбачалося, що законопроект буде внесений на розгляд у ВР на поточній сесії.
У понеділок, 31 січня, біля Верховної Ради, де проходила погоджувальна рада, зібралися на мітинг студенти кількох столичних ВНЗ. Вони висловили протест проти ухвалення нового закону про вищу освіту, в якому передбачається підняття оплати за навчання. Крім того депутати Львівської обласної ради вимагали від Президента України Віктора Януковича і голови Верховної Ради України Володимира Литвина відкликати з Верховної Ради законопроект «Про вищу освіту», оскільки вважають, що він не сприятиме розвитку вищої освіти в Україні.
Нещодавно міністр заявляв, що без економічної автономії українські виші не стануть конкурентоспроможними. "Мова йде про самостійне створення підприємств, право визначати мінімальне і максимальне навчальне навантаження для викладачів, право визначати правила прийому, право на комерціалізацію наукових досліджень", - пояснив він.
Також міністр вважає, що виші повинні "самостійно використовувати всі отримані доходи, визначати розміри матеріального заохочення співробітників".
Зміни, про які говорив міністр, мають з’явитися у новому законі про вищу освіту, проект якого зараз перебуває у розробці.