Польща оштрафувала «Газпром» на 48 млн євро у справі про «Північний потік-2»
«Газпром» кілька разів відмовлявся надавати документи, що стосуються справи «Північного потоку-2»
Польське управління із захисту конкуренції і споживачів (UOKiK) оштрафувало російську компанію «Газпром» на 213 млн злотих (понад 48 млн євро) через відсутність співпраці в ході антимонопольного розслідування. Про це повідомляє «Європейська правда».
«Президент UOKiK Томаш Хрустни призначив "Газпрому" штраф у розмірі майже 213 млн злотих – це результат відсутності співпраці у розслідуванні, яке проводилось у зв'язку з будівництвом газопроводу "Північний потік-2". Таке рішення є результатом європейських норм, на яких ґрунтується польський акт про конкуренцію та захист прав споживачів», – йдеться у заяві UOKiK.
Справа стосується розгляду у справі будівництва газопроводу «Північний потік-2». У 2018 році UOKiK звинувачувала шість компаній у фінансуванні будівництва без необхідного юридичного дозволу. Це підприємства, що входять в міжнародні групи компаній: «Газпром», Engie (Швейцарія), Uniper, OMV, Shell і Wintershall (всі - Нідерланди).
У польському відомстві зазначили, що «Газпром» кілька разів відмовлявся надавати документи, що стосуються справи.
Що таке «Північний потік-2» і чому його будівництво необхідно зупинити
«Північний потік-2» (англ. «Nord Stream 2») – проект магістрального газопроводу з Росії в Німеччину через Балтійське море в обхід України довжиною понад 1200 км. Потужність нового трубопроводу складе 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – 9,5 млрд євро. Газопровід будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Спершу планувалося завершити його до кінця 2019 року, але через спротив частини європейських країн, будівництво загальмувалося.
Противниками проекту є, зокрема, Україна, Польща, Угорщина, Молдова, Румунія, Чехія, Словаччина, Латвія, Литва та Естонія. Серед аргументів наводиться, зокрема, посилення енергетичної залежності Європи від постачання російського газу, а також шкода екосистемі Балтійського моря.
Сполучені Штати критикують спорудження «Північного потоку-2», вважаючи його загрозою для енергетичної безпеки ЄС. Окрім того, втрати України від «Північного потоку-2» можуть скласти до 3% ВВП. Натомість у Берліні та Москві наголошують, що проект – виключно економічний.