Жителі прикордоння на Львівщині, які зазвичай заробляють тим, що закуплені товари в Польщі перепродують на батьківщині і навпаки, зараз скаржаться на життя і зростання долара.
У Краківці, де немає пішого переходу, за день місцеві «підприємці» заробляють лише 7 злотих. Тамтешні господині також зізнаються, що їздити на закупи до Польщі стало взагалі невигідно. Адже ціна продуктів тепер приблизно однакова, що в Польщі, що в Україні.
Трохи інша ситуація на пропускному пункті Шегині. Там так звані «човники» за день можуть перетнути держкордон по 4-5 разів. В добу на цьому вони мають від 250 грн. Та навіть вони нарікають.
«Дві пачки сигарет і пляшку горілки продати там (у Польщі, – ред.) не можна, ганяє міліція, до того ж сигарети в нас подорожчали, а там подешевшали», – поскаржилася мешканка Шегинь Марія.
Загалом, кажуть люди, від того, що злотий зріс, їхній бізнес почав занепадати. Однак по інерції селяни прикордоння все одно ходять по ту сторону України як на роботу. А ще зізнаються: до України почали частіше їздити поляки.
До прикладу, в Новояворівську мешканців шенгену цікавлять промтовари. «Цього літа в нашому магазині почали з’являтися поляки. Ми спочатку не питали, чому, яка причина… А коли вони другий раз приїхали, ми поцікавилися чому, бо знаємо, що польське взуття хорошої якості. Вони ж кажуть, що їм вигідно», – розповіла продавець взуття Оксана Іванець.
Поки що мешканці шенгену приглядаються до товару українських виробників. Втім фахівці переконують, як тільки злотий перейде позначку 8, полякам стане вигідно закуповуватися в українському прикордонні.