Порошенко у новому проекті Конституції пояснив, як місцеві ради формуватимуть виконкоми
Президент України Петро Порошенко пропонує Верховній Раді України скасувати обласні державні адміністрації та ввести виконавчі органи місцевих рад.
Про це йдеться у законопроекті № 4178а «Про внесення змін до Конституції України (щодо повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування)», текст якого оприлюднений на сайті парламенту.
Порошенко пропонує видалити з Конституції України статтю 118, яка передбачала, що Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Також президент пропонує скасувати статтю 119 Конституції, яка прописує діяльність місцевих державних адміністрації, та статтю 139 про діяльність представництва президента України в АР Крим.
Натомість пропонується внести зміни до статті 140, які надають право органам місцевого самоврядування — обласним радам створювати виконавчий орган.
«Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси громад області, є обласна рада та її виконавчий орган», — йдеться в проекті Конституції .
Питання організації управління районами в містах, а також утворення, реорганізації та ліквідації районів у містах належить до компетенції відповідних міських рад.
«Сільські, селищні, міські ради можуть наділяти органи самоорганізації населення частиною компетенції своїх виконавчих органів», — зазначається в законопроекті.
Згідно з президентськими змінами до Конституції, голова районної ради обирається зі складу депутатів ради та очолює її виконавчий орган. Районна рада за поданням обраного голови формує склад виконавчого органу ради. Голова обласної ради обирається зі складу депутатів ради і очолює її виконавчий орган. Обласна рада за поданням обраного голови формує склад виконавчого органу ради.
Крім того, пропонується внести зміни до статті 144, згідно з якими Президент України може призупинити дію рішення Верховної Ради АР Крим чи органу місцевого самоврядування з мотивів його невідповідності Конституції України та одночасно зверненням до Конституційного суду України щодо його конституційності. Якщо Конституційний суд встановить порушення у рішенні Верховної Ради АР Крим чи органу місцевого самоврядування Конституції України , це може бути підставою для дострокового припинення президентом України повноважень Верховної Ради АР Крим чи органу місцевого самоврядування.