Про вигоди від угоди з Shell можна говорити через 5 років, - експерт
Про втрати та надбання України після підписання угоди з компанією Shell про видобуток нетрадиційного газу можна говорити приблизно через 5 років, вважає директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар.
«Наприклад, Польща опрацьовує цю проблематику вже десь 5 років. Нещодавно було озвучено, що потрібно ще 3 роки, щоб розуміти, що вони можуть отримати (за рахунок видобутку нетрадиційного газу – ред.)», – зазначив експерт.
За словами Гончара, ще минулого року екс-міністр екології, а нині міністр енергетики та вугільної промисловості, Едуард Ставицький повідомляв про отримання бонусу від компанії Shell у випадку підписання угоди.
«Така бонусна практика є загальноприйнятою. Попри те, що офіційної заяви з цього приводу не було, але Ставицький ще минулого року заявляв про те, що може бути здійснено виплату бонусу в розмірі близько $400 млн. Але це не є одноразова виплата, вона буде виплачена кількома траншами. Такі бонусні виплати не поодинокі. І можуть бути в подальшому з тої чи іншої нагоди, як вважатиме за можливе компанія», – повідомив він.
Однак Гончар додає, що в світі для перерахування таких коштів створюють спеціальний фонд.
«Логічно, щоб ці бонуси йшли не в бюджет – на проїдання і латання дірок, а спрямовувались у спеціально створений фонд. Така практика є достатньо поширеною в нафтогазовидобувних країнах. В бюджет надходять податки, які сплачує компанія при виконанні тієї чи іншої діяльності. Але в тому, що відноситься до бонусних, до доходів від прибуткового газу, який буде потім надходити після компенсаційного періоду, – це має йти в спеціальний фонд. В даному випадку свою позицію з цього приводу повинен засвідчити парламент країни. Розробити певний законопроект і створити відповідний фонд. Оскільки в умовах корумпованої держави ці гроші формально будуть заходити в бюджет, а там – розчинятися», – підсумував він.
Нагадаємо, 24 січня в Давосі за участю президента Віктора Януковича було підписано угоду між компанією Shell і "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській ділянці в Харківській і Донецькій областях.
У жовтні минулого року нафтогазова компанія Shell спільно з ДК «Укргазвидобування» на Харківщині почала буріння першої свердловини для пошуку сланцевого газу в ущільнених пісковиках.
Промисловий видобуток сланцевого газу на Олеському та Юзовському родовищах планується почати в 2017 році.
Financial Times пише, що угода з Shell сприятиме збільшенню обсягів іноземних інвестицій в Україні лише, якщо влада вдасться до викорінення корупції. А також ця угода може зменшити економічний та політичний вплив Росії на Україну.