Путін йде назад
Росія демонструє перші реальні кроки до припинення вогню на сході України
0До теми
-
Переговори глухого з німим.
Хто, з ким і про що домовляється на сході України ZAXID.NET - Путін відмовився від використання російської армії в Україні ZAXID.NET
- Порошенко визнав, що режим припинення вогню на Донбасі не працює ZAXID.NET
-
Дилеми Порошенка .
Перед чинним президентом стоїть більше викликів, ніж перед будь ким з його попередників ZAXID.NET
Володимир Путін пропонує скасувати постанову верхньої палати російського парламенту про "дозвіл на використання Збройних сил РФ на території України". Про це 24 червня заявив речник російського президента Дмітрій Пєсков.
За його словами, які наводить агентство РИА Новости, це зроблено "з метою нормалізації обстановки та врегулювання ситуації у східних регіонах України, а також у зв'язку з початком тристоронніх переговорів з даного питання". Очікується, що питання про відкликання згоди на використання збройних сил Росії на території України може бути ухвалене уже 25 червня.
Нагадаємо, що дозвіл на введення військ Путін отримав 1 березня з тією ж аргументацією – для «нормалізації суспільно-політичної обстановки в цій країні [Україні]». Тоді ж експерти наголошували, що така необхідність такого дозволу викликана не лише тим фактом, що наявність російських військових у Криму уже неможливо приховувати, а й бажанням Путіна ввести війська у континентальну частину України.
Зараз у Кремлі наполегливо заперечують ймовірність введення в Україну підрозділів регулярних військ, однак формально – з юридичної точки зору – руки у Москви розв’язані. Тому скасування дозволу на переміщення армійських частин через кордон створить певний юридичний бар’єр для вторгнення – хоч і не варто переоцінювати його значення.
Президент України Петро Порошенко уже назвав такі дії Путіна «першим практичним кроком після офіційної підтримки президентом Росії мирного плану України щодо врегулювання ситуації на Донбасі».
В Європі також відреагували позитивно, зокрема, верховний комісар ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон через свого прес-секретаря уже заявила, що ЄС вітає таку ініціативу Путіна, наголосивши, що у Європі сподіваються на «невідкладну реалізацію цих кроків».
В Росії реакція дещо інша. Перший віце-спікер Держдуми Іван Мельников уже назвав таке рішення «несвоєчасним», хоча, з притаманною російським комуністам догідливістю уточнив, що Путін «володіє значно більшим масивом інформації, ніж інші, а тому, приймаючи таке рішення, вочевидь опирається на цю інформацію». Втім, заступник голови комітету з міжнародних справ Ради Федерації Андрій Климов уже підтвердив Інтерфаксу, що в середу російські сенатори підтримають рішення Путіна.
Російські експерти не приховують символічність відкликання дозволу на введення військ в Україну, хоча теж схильні трактувати крок Путіна як реальні порухи до замирення.
«Це [надання дозволу] було більше символом, ніж керівництвом до дії. Президент [Путін] цим не скористався. Ну і відкликання – теж символічний жест, – заявив російській Газета.ру політолог Федор Лукьянов. – Але це вже дипломатична спроба досягнути перемир’я, а не просто розмови. Зрозуміло, що коли ситуація складеться інакше, повернути санкцію на введення військ – справа кількох годин».
***
Як відомо, у п'ятницю український президент оголосив про одностороннє припинення АТО, щоб дати можливість сепаратистам скласти зброю. Перемир'я офіційно почалося 20 червня, о 22:00 за київським часом, і триватиме до 27 червня. Однак терористи проіґнорували перемир’я і продовжували обстріли позицій українських військ, що призвело до серйозних втрат – зокрема, у вівторок загинув українськимй військовослужбовець і ще семеро отримали поранення.
У суботу ввечері у своєму зверненні по російському телебаченні Путін підтримав мирний план Порошенка і повторив, що «питання про територіальну цілісність України обговоренню не підлягає». Він також закликав Київ до участі у переговорах з лідерами самопроголошених сепаратистських республік ДНР і ЛНР.
Такі переговори за участі Віктора Медведчука, Нестора Шуфрича і Олега Царьова, що представляли терористів, і Леоніда Кучми, що представляв офіційний Київ, пройшли у Донецьку у понеділок і викликали досить негативну реакцію в українському суспільстві.