Радник мера Києва Олексій Кривопішин запатентував рух міської електрички по колу
За свій «винахід» він має отримати 251 тис. грн
Наприкінці 2011 року КМДА запустила столичну кільцеву електричку із п’ятнадцятьма станціями. За рік тодішній очільник «Південно-Західної залізниці» Олексій Кривопішин запатенував електричку. А після переходу на роботу до Київської міської держадміністрації почав отримувати виплати від «Київпастрансу» за свій патент. Про це йдеться у сюжеті програми розслідувань «Наші гроші з Денисом Бігусом».
У патенті зазначено, що «рух поїздів здійснюється послідовно принаймні по одній із магістральній по одній із магістральних колій, розташованих в межах міста, через установлений на ній щонайменше один стрілочний перевід...», що у простому формулюванні звучить як «електричка рухається по кільцевому маршруту».
Кривопішин запатентував рух електрички по колу, як корисну модель. Згідно із законодавством, такий вид патенту не перевіряють на оригінальність, а просто реєструють документи на нього. «Ці заявки видають під відповідальність заявника, а заявник вже перевіряє відомий рівень техніки та повідомляє нам, чи це вже є, чи, можливо, він нам може щось не сказати або не знайти. Ми віримо йому на слово», – пояснив процедуру видачі патенту заступник начальника відділу експертизи ДП «Укрпатент» Андрій Суховій.
У лютому 2016 року міський голова Києва Віталій Кличко призначив Олексія Кривопішина своїм радником. Вже 2017 року комунальне підприємство «Київпастранс» та Кривопішин укладають договір на виключне використання патенту, згідно з яким Кривопішин отримує 251 тис. грн. Сам патент дійсний до 2022 року.
За словами головного спеціаліста транспортного департаменту КМДА Віктора Петрука, патент є недійсним, бо аналогів електрички по всьому світу є чимало: «Наприкінці 80-х років, наприклад, в Парижі нараховувалося понад 950 км внутрішніх залізничних колій. Була залізниця внутрішня в Києві, в Москві та в деяких інших містах», – розповідає він.
Попри це «Київпастранс» навіть не спробував не платити раднику мера, проігнорувавши можливість оскаржити патент в Укрпатенті, або суді. Окрім того, що електричка не є новацією, вона приносить місту збитків на понад 7 млн грн щомісяця. Серед причин – віддаленість станцій від центру та великих житлових масивів
Аби збільшити пасажиропотік електрички, КМДА планує запустити транспортний проект «Трамтрейн» – трамвай, який би сполучався з електричкою та заїжджав до великих житлових масивів. Натомість патент на цю ідею вже зареєстрований у червні 2017-го тим же Олексієм Кривопішиним.
Як інформував ZAXID.NET, Кабінет Міністрів України 25 березня 2015 року звільнив з посади керівника Південно-Західної залізниці Олексія Кривопішина та ініціював проведення службового розслідування стосовно керівництва магістралі. Тодішній прем'єр-міністр Яценюк прокоментував це рішення, сказавши, що, за даними ЗМІ, керівник магістралі за держкошти побудував спортивно-розважальний комплекс Olimpic village.