Рішення щодо Сівковича і Попова нелегітимне, - правозахисник
Рішення про звільнення від відповідальності колишнього заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича та екс-глави КМДА Олександра Попова – нелегітимне, оскільки держава не може зняти відповідальність з офіційних осіб.
Про це заявив голова робочої групи Комісії з розслідувань прав людини в Україні, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Микола Сірий.
«Важливо розуміти, що держава вправі змінити відповідальність або зняти відповідальність з приватних осіб, зокрема з протестувальників, але за жодних умов — ані за обставин надзвичайних ситуацій, ані за військових обставин — держава не вправі з себе знімати відповідальність за належне виконання правоохоронної та безпекової функції», — наголосив Микола Сірий.
Він наголосив, що події 30 листопада, а саме звіряче побиття студентів, визнані злочинною дією держави як в Україні, так і за кордоном, в тому числі тому, що ці дії очевидні: вони зафільмовані, задокументовані і мають величезну кількість свідків. Ці дії як злочинні оцінив публічно і президент України, і генпрокурор.
«Тобто жодних сумнівів немає в тому, що з боку держави, агентами держави, офіційними особами держави було вчинено злочин проти мирних протестувальників», — додав Микола Сірий.
За його словами, держава не може звільняти себе від відповідальності, тому її відповідальність в публічній сфері виникає в момент створення держави, а зникає при зникненні держави.
«Отож, поки держава існує, її відповідальність у публічний сфері залишається незмінною. Відповідно будь-яке рішення органів держави — чи то парламенту, чи то судів, спрямовані на зняття відповідальності з держави, є нелегітимними», - зазначив правозахисник.
«Держава може зняти підозру з посадової особи Попова і перекласти підозру на іншу офіційну особу, але вона не може зняти відповідальність з усіх офіційних осіб, тоді вона знімає відповідальність з себе самої, а це неможливо, поки вона існує як держава», — додав Микола Сірий.
Микола Сірий очолює робочу групу з формування «Чорної книги порушень прав людини в Україні», яка збирає та узагальнює інформацію про порушення прав мирних протестувальників, які відбуваються з кінця листопада 2013 року. Ця комісія, як пояснюють правозахисники, — це перший крок до трибуналу над злочинцями, винними у вбивствах, каліченні, катуваннях та викраденні громадян України.
Як повідомляв ZAXID.NET, 7 лютого Печерський райсуд закрив кримінальне провадження і виправдав екс-голову КМДА Олександра Попова. Знято звинувачення в перевищенні влади та службових повноважень і з колишнього заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича.
Довідка
Комісія з розслідування порушень прав людини в Україні створена 27 січня 2014 року. Її діяльність спрямована на розслідування порушень прав людини під час реалізації громадянами права на мирні зібрання, починаючи з 30 листопада 2013 року. Голова Комісії — Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії професор НаУКМА д.ю.н. Володимир Василенко. До складу Комісії увійшли також Олег Березюк, Станіслав Шевчук, Йосип Зісельс, Євген Сверстюк, Василь Кисіль, Микола Козюбра, Данило Курдельчук, Микола Сірий, Василь Овсієнко, Григорій Омельченко, Мирослава Антонович, Станіслав Батрин, Володимир В’ятрович, Катерина Левченко, Руслана Лижичко. Секретар комісії — адвокат Юрій Кушнір. Комісія працює за трьома основними напрямками — відновлення порушених прав громадян, інформаційно-роз’яснювальна робота, формування «Чорної книги порушень прав людини в Україні». По кожному із них створена робоча група.