Російський шпигун виявився уродженцем Львова
Російським шпигуном, який займався створенням агентурної мережі у західному регіоні України серед колишніх та теперішніх військовослужбовців та збирав таємну інформацію про сили і засоби, задіяні в зоні АТО, виявився уродженець Львова Олександр Валехідіс.
Чоловік народився у Львові 1955 року, закінчив тут школу та переїхав жити в Росію. Там він закінчив вищий навчальний заклад та 18 років пропрацював у структурі МВС Росії. Був громадянином Російської Федерації.
Як розповів ZAXID.NET молодший радник юстиції прокуратури Львівщини Георгій Зенін, чоловік мав проблеми з російським законодавством. Очевидно, через те й переїхав жити в Україну. Спочатку мешкав та працював у Криму, де мав офіційний дозвіл на проживання.
Як зазначено в його ж резюме, з лютого 2006 року Валехідіс працював начальником охорони та заступником начальника служби безпеки агрофірми «Золота Балка» у Севастополі. А з 2007-го до 2012 року – начальник СБ ЗАТ «Содружество» у Севастополі. Згодом переїхав до Львова.
За інформацією СБУ, він два роки жив у Львові, прикриваючись підприємницькою діяльністю, мав власне авто, знімав житло.
У поле зору Служби безпеки України Олександр Валехідіс потрапив ще в березні цього року. Він робив спроби з’ясувати, скільки працівників СБУ відряджають у зону АТО і встановити їх прізвища. Відтоді за ним встановили нагляд та розпочали спецоперацію з контролю за вчиненням злочину.
Його затримали 30 липня «на гарячому», під час спроби передати таємні документи своїм кураторам, які координували антиукраїнську діяльність з тимчасово окупованої території АР Крим. СБУ вже мала тоді всі докази.
«Ми не могли б йому нічого пред’явити, доки він не взяв до рук цей документ», – зазначив Зенін.
Це був макет реального таємного документа, у якому були змінені дані.
Шпигун нібито й співпрацює зі слідством, йде на контакт, але жодних свідчень проти себе не дає. Навіть під тиском очевидних фактів.
За словами Георгія Зеніна, Росія не вимагала екстрадиції свого громадянина. Більше того, Львівська прокуратура скеровувала міжнародне доручення через Генпрокуратуру. Але це доручення залишилося без відповіді.
«Російська сторона обмежилася участю працівників консульства, яке знаходиться у Львові, у судовому засіданні, коли обиралася міра запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це було 31 липня. Наскільки я знаю, пізніше працівники консульства приходили до нього у слідчий ізолятор», – зазначив він.
Під час проведення обшуку у львівському помешканні, яке знімав Валехідіс, знайшли два пістолети. Тому проти нього відкрили одразу три кримінальні провадження за замах на злочин, шпигунство та незаконне зберігання зброї.
Обвинувальний акт, який розглядатиме Шевченківський районний суд, уже затверджений. Наразі дата розгляду справи ще не визначена. Але, найімовірніше, судове засідання буде закритим.