Русини мають план до 2011 року збільшити свою кількість до 100-150 тисяч
"Прорізалися вовчі вуха з-під ягнячої шкіри. Це є результат діяльності не лише політичного русинства, а й обласної ради, яка у 1991 році "взула" сепаратистські чоботи. Сили, які в Закарпатті розігрують сепаратистську карту, ототожнюються з кабінетом в Секретаріаті Президента", - так прокоментував ZAXID.NET член фракції "Наша Україна" у Закарпатській облраді, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" Володимир Піпаш рішення, ухвалене 25 жовтня в Мукачеві Конгресом русинів. Нагадаємо, русини проголосили республіку "Подкарпатська Русь", обрали її керівництво, а також висловили вимогу до обласної ради до 1 грудня затвердити результати референдуму 1991 року.
"Що стосується референдуму 1991 року, то це був не референдум, це було опитування. І завдяки Леонідові Кравчуку, який того часу відвідав Закарпаття, у бюлетені слово "автономія" замінили словами "самоврядна територія". Таке визначення в Конституції не закріплено. З юридичного боку, кожна область є самоврядною одиницею, отож результати опитування нічого не значать, бо Закарпаття і так є самоврядною одиницею. Однак деякі сили у слово "самоврядність" намагаються вкласти зміст "автономія", - зазначив Володимир Піпаш.
Він наголосив, що після рішення облради про визнання національності "русин" по селах почали ходити агітатори, аби переконати людей записувати себе русинами. Їх мета - збільшити до наступного перепису (2011 рік) чисельність русинів в області з 10 тисяч до 100-150 тисяч. Фінансування цього процесу йде з недержавних джерел.
"Ідея русинства мертва, і вона розігрується лише як політична карта. Я більше схиляюсь до того, що обласна рада не наважиться піти на виконання вимог русинів. Я не думаю, щоб таке рішення було виконано. Незважаючи на те, що депутатський корпус дуже залежить від однієї політичної сили", - додав Володимир Піпаш.
1 грудня 1991 року, відповідно до результатів обласного референдуму, більшість мешканців Закарпаття висловилася за надання Закарпаттю статусу спеціальної самоврядної території як суб’єкта України.