Селяни на Львівщині не допускають ветеринарів до свиней, які можуть бути заражені чумою
У Старосамбірському районі лабораторно підтвердили випадок африканської чуми свиней
Спалах масової загибелі свиней зафіксували у с. Грозьово Старосамбірського району на межі Львівської області та Польщі. Це перший випадок африканської чуми в області, який підтвердили лабораторно. Тож в осередку захворювання вже запровадили карантин. За інструкцією, ветеринари повинні спалити і закопати усіх свиней в цьому селі, аби збудник не розповсюдився далі.
Довкола 3-кілометрової зони захисту, яка оточує неблагополучний пункт Грозьово, Старосамбірського району, встановили декілька блокпостів. Крім огляду транспорту, який виїжджає із зараженої території, тут цілодобові безпрецедентні екологічні заходи безпеки.
«Тут у нас є дезінфікуючий килимок зроблений. Маємо дезінфікуючі засоби. Маємо хлорку. Обробляємо кожну машину, яка проїжджає: обробляємо колеса тих, котрі в'їжджають і виїжджають», – розповів дільничний ветфельдшер Степан Созанський.
У самому селі, де зафіксували спалах чуми, ситуація напружена. Селяни і близько не пускають до своїх обійсть ветеринарів. Медики заявляють: чуму підтвердила спершу регіональна лабораторія ветеринарної медицини, а згодом ще й Київський інститут лабораторної діагностики. Їхній діагноз безапеляційний.
«У зоні ураження мають бути вилучені всі свині безкровним методом, омертвлені і спалені. Всі без виключення, усі до одного», – констатує начальник головного управління Держпродспоживслужби Євген Баркит.
Люди не вірять результатам досліджень і вимагають повторних аналізів. Мешканка села Галина Гудз розповідає, що у неї троє дітей. З чоловіком ніде не працюють. Ґаздують. Так і живуть із тої господарки.
«Зараз прийдуть – заріжуть і зима йде, в мене троє дітей в хаті. І що свині бракує – свиня здорова. Три роки я годувала», – пояснює розгублена жінка.
Селяни, відколи почули про карантин, у відчаї масово ріжуть свиней. Б'ють по двоє, а то й по троє.
«Я сам дві свині свої зарізав. Нікому не хочу їх віддавати. То багато людей різали. Після 12 ночі тут такий визг стояв, що страшне діло», – розповів мешканець села Грозьове пан Степан.
Господиня обійстя, з якого все почалося, розповідає: раптово почали поголовно дохнути свині. Одне, друге. Врешті здохло 5 дорослих свиней і 28 поросят.
«Я, якби знала, що то така хвороба, я би не казала навіть нікому. А я не знала. Я дала м'ясо на експертизу. Приїхав один лікар, потім приїхали ще 4 лікарі», – пояснила господиня Ярослава Пикус.
Донька ж пані Ярослави дадає: «У нас дві камери м'яса. Ми хотіли зробити для себе діагноз. У нас діти, внуки, правнуки. На майбутнє ростуть».
За три дні карантину ветеринарам так і не вдалося вилучити жодної свині. Стан тварин у цій зоні фахівці будуть моніторити впродовж сорока днів. Такий інкубаційний період поширення чуми.
«Будемо проводити кожен день клінічний огляд і перевіряти наскільки хвороба розповсюджується. Сьогодні важливо, щоби не повивозити худобу, м’ясо від тої худоби за межі карантинної зони», – пояснив директор Державної лабораторії ветеринарної медицини Роман Сімонов.
Зараз управління статистики вираховує вартість живої ваги для вилучення зараженого поголів'я. А ветеринари з лісниками прочісують ліси у пошуку загиблих від вірусу диких свиней.
Нагадаємо, у вересні в Івано-Франківській області у с. Топорівці Городенківського району також виявили африканську чуму свиней. А у Львівській області запровадили профілактичні заходи.