Що чекати українцям від обов`язкової приватизації будинків: польський досвід
ЖЕКи відходять у минуле: з 1 липня мешканці багатоквартирних будинків можуть самі обирати управителів свого житла, оскільки набув чинності закон, який починає реформу житлово-комунального господарства. За рік усі багатоповерхівки мали б перейти з комунальної власності у приватну. Як це – бути повноправними власниками своїх будинків – ми запитали в поляків, які уже встигли забути, що таке ЖЕКи.
Те, що тільки чекає Україну, вже 10 років працює в Польщі. Там майже не залишилося комунальних будинків. Житлом опікуються так звані СБМ на зразок наших ОСББ. Компанія «Спільний дім» управляє 18 багатоповерхівками. Майже 90% житлових будинків Любліна належать об'єднанням мешканців. За свої послуги править до 3 злотих, тобто 18 грн з 1 кв. м житла. І це тільки на утримання будинку. Недешево, кажуть мешканці, але не жаліються.
«На мій погляд, господарюють дуже добре, не маємо ніяких проблем і ніяких претензій. Тільки вчасно здійснюємо оплату, і більше нічого нас не обходить, все вирішує адміністрація», – розповіла мешканка багатоповерхівки пані Хелена.
У будинку самі затіяли масштабний ремонт. На все про все – 300 тисяч євро, зібраних з комунальної плати.
«Найперше з'явилася ідея утеплити будинок і зменшити його тепловтрати, щоб у майбутньому економити. Скільки часу збирали на ремонт – сказати не можу, але СБМ має спеціальний фонд. Гроші може брати не тільки з цього будинку, але й з інших, і по черзі робити найнеобхідніше. Іноді навіть кредити беруть», – зазначив керівник ремонтних робіт Міхал Петрашек.
Зовсім по-іншому виглядають комунальні будинки. Там так само мешканці обирають управителів, але оскільки квартплата майже втричі менша, то й різниця – разюча.
«Тут є чисто взагалі-то. І ремонт роблять поволі. Просто деякі заходять у під'їзд собі випити, смітять. Ну і в дворі є смітники і навколишні ресторани зносять сюди сміття», – зазначив мешканець соціального житла пан Роберт.
Більшість комунального житла – у центрі Любліна. Після Другої світової війни влада вирішила заселити у столітні кам'яниці соціально незахищених, але без права викупу житла. Логіки такого рішення зараз ніхто не розуміє, тому потрохи людей переселяють на околиці, а також агітують викуповувати квартири на пільгових умовах.
«Умови продажу цих помешкань з роками дещо змінювалися. На першому етапі уряд давав знижку на викуп 95%, якщо людина безперервно мешкає в цьому будинку не менше як 10 років. Сьогодні знижка залежить від віку будинку і терміну проживання. Якщо людина мешкає понад 10 років, то ми даємо знижку 65%, 5-10 років – то 50%», – повідомив директор відділу господарювання власністю уряду Любліна Аркадіуш Нахулюк.
З 90-х років так продали тисячі квартир, та влада має плани повністю позбутися комунальних будинків.